AZAP GÖLÜ SORUNLARI

AZAP GÖLÜ
ALANIN TANIMI: Azap Gölü, Söke’ye bağlı Yeşilköy sınırları içerisindedir.

HABİTATLAR: Azap Gölü, ılıman iklimin koşullarının olduğu bir sulak alan ekosistemidir. Kuzeyi genellikle pırnal meşesi ve zeytin, güneyi zeytin ağaçları bulunmakta, doğusunda ağırlıklı olarak sebze ve batısında pamuk tarımı yapılmaktadır. Sığ ve köklü su bitkilerinin yoğun olarak bulunduğu ve besince zengin bir göl olup, yüksek biyolojik çeşitlilik barındırmaktadır. Ilgın, hayıt, söğüt, zakkum, saz gibi birçok bitki çeşidinin olduğu alanda, sazlıklar bu biyolojik çeşitliliğin en önemli parçasıdır. Hem kuşlar, hem de değişik canlılar için göldeki sazlıklar hayati önem taşımaktadır. Hayvanlar yuvalarını bunların içine yapmakta ve yırtıcılardan sazlıklarda korunmaktadır. 
TÜRLER: Azap Gölü değişik özelliklerdeki zengin bitki çeşitliliği ile çok sayıda kuşa kuluçka imkanı sağlamakta, göç esnasında konaklayan ve kışlayan kuşlar için cazip bir ortam oluşturmaktadır. Göl yüzeyinde bulunan sazlıklarda Sakar Meke, Bahri, Küçük Batağan, Yeşilbaş, Küçük Akbalıkçıl ve Angıt türü kuşlar üremektedir. Küçük Karabatak ve Tepeli Pelikan gibi nesli tehlike altında olan türlerde kış aylarında beslenme amacıyla Azap Gölü’ne gelmektedir. Keklik yoğun şekilde görülmektedir. Şahin, Atmaca, Küçük kerkenez ve puhu gibi yırtıcıların varlığı tespit edilmiştir. Kış aylarındaki soğuk ve rüzgarlı günlerde, Azap Gölü birçok kuşun barınması için cazip ortam oluşturmaktadır.
Göl kıyısındaki makilik alanlarda yoğun olarak domuz bulunmaktadır. Çakal, sansar, tilki görülmektedir. Tarlaları kazdığı gerekçesiyle zehirlendiklerinden porsuk nesli çok nadir görülmektedir.
ALAN KULLANIMI: Azap Gölü’nde geleneksel olarak pinter ve ağlarla balıkçılık yapılmaktadır. Göl kıyısında kuzey tarafında bir çiftlik evi, güney kıyısında yarım kalmış bir balıkçı barınağı mevcuttur.
ALANDAKİ BULGULAR: Azap Gölü’nün kuzey bölgesindeki makilik alan içerisinde lahit mezarlar, güney bölgesinde biri yarım kalmış diğeri açık şekilde ana kayaya oyulmuş  2 kaya mezarı, 10’a yakın lahit mezar, bir manastır kalıntısı ve antik döşeme yol kalıntıları bulunmaktadır.

TEHDİTLER:
-Gölün en büyük tehditlerinden birisi kurumadır. 1990 ve 2007 yıllarında göl tamamen kurumuştur.
-Büyük Menderes Nehri’nin sularıyla birlikte gelen kirlilik, Azap Gölü’nü olumsuz etkilemektedir.
-Göl etrafında bulunan tarımsal arazilerde yapılan yoğun ilaçlamalar ve göl kıyısına atılan pestisid kutuları gölde yaşayan canlıları tehdit etmektedir.
-Gölden alınan sularla tarlalar sulanmaktadır.
-Gölde meydana gelen kurumalar sonunda tarlalar açılmaktadır.
-Göl kıyısına sürekli olarak moloz ve çöpler dökülmektedir.
-Gölde sürekli ve bilinçsiz olarak avcılık yapılmaktadır.
-Göle çok yakın olan Karakaya yolu üzerinde açılan kum ocaklarından sediment taşınımı olmakta ve bu nedenle göl içi alüvyonla dolmaktadır.

KORUMA ÇALIŞMALARI: Azap Gölü bir sulak alan olup, bilinen bir koruma statüsü bulunmamaktadır.
 

    © 2019 Ekodosd.org Designed By Alper Kirman

    Please publish modules in offcanvas position.