• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 19

Yesterday 62

Week 221

Month 1203

All 1914949

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

“LATMOS’A RAHMET GELDİ” BERLİN’DE SERGİLENDİ

Hüsnü ERTUNG’un yazıp yönettiği ve Aydın AYKARYAY tiyatro topluluğu oyuncularının oynadığı “LATMOS’A RAHMET GELDİ” oyunu Berlin’de sahnelendi.Antik adı LATMOS olan Beşparmak Dağları’nın doğal ve kültürel kaynak değerlerine ve ekolojik sorunlarına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla yazılan oyun, ilk defa 2012 yılında Karakaya köyünde Tarih Öncesi Kaya Resimleri Şenliğinde izleyiciyle buluşmuştu.

Son yıllarda “Vefada Birlik Projesi” kapsamında, Aydın ve ilçelerindeki birçok sivil toplum örgütü tarafından desteklenerek, farklı şehirlerde gösterime girmişti.Ömrünün en güzel yıllarını Beşparmak Dağları’nın vahşi ve engebeli coğrafyasında geçiren ve onlarca keşif yapan, bu keşiflerin içinde en önemlisi olan 8000 yıllık tarih öncesi kaya resimlerini dünyayla buluşturan Alman arkeolog Dr. Anneliese PESCHLOW’a ve LATMOS’a vefa için sergilenen oyunun gösterimi Almanya’nın Berlin şehrinde TİYATROM salonunda yapıldı.

Berlin’deki tiyatro gösterimine yazar ve yönetmen Hüsnü Ertung, oyunun süpervizörü Özgür Başkaya ve 15 oyuncusu, Vefada Birlik Platformu üyelerinden Aydın TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Necdet Evlimoğlu, KESK Aydın Temsilcisi Musa Ekinci ve EKODOSD derneği başkanı Bahattin SÜRÜCÜ katıldı.Katılımcıların LATMOS’la ilgili düşünceleri anlatılarak, doğal ve kültürel kaynak değerleriyle ilgili bir sunum yapıldı.

Almanya’da ki değişik sivil toplum örgütlerinin ve sanatseverlerin izlediği tiyatro gösteriminin onur konuğu Dr. Anneliese PESCHLOW oldu. Rahatsızlığı nedeniyle yaklaşık 6 yıldır Türkiye’ye gelemeyen ve evinden dışarı çıkamayan Dr. Anneliese PESCHLOW, LATMOS’un adını duyduğunda tüm gücünü toplayarak en önemli destekçileri Nurten ve Dietmar GANSERA’yla birlikte tiyatroya geldi.

Yaklaşık 30 yılını verdiği ve büyük emek harcadığı, engebeli arazisinde yüzlerce kilometre yürüdüğü, teknolojinin gelişmediği dönemlerde elindeki imkanlarla büyük keşifler yaptığı LATMOS için sergilenen tiyatro oyununu izlerken duygulu anlar yaşadı.

AYKARYAY tiyatro topluluğu önemli bir şey yaptı. Hem yurtdışında bu eşsiz coğrafyanın tanıtılmasına katkı yaptı, hem de “Hayatımda önem verdiğim iki şey var. Birisi kızım diğeri Beşparmak Dağları” diyen ve bu dağların gizemini ortaya çıkaran değerli bilim insanı Dr. Anneliese PESCHLOW’a olan vefa borcunu, tüm Aydınlılar adına ödedi.

Yıllar sonra, içindeki Türkiye’ye gelme ve LATMOS’a çıkma duygusu, izlediği tiyatro sayesinde tekrar kuvvetlenen Dr. Anneliese PESCHLOW’a, oyunculardan Dr. Canan POYRAZ tarafından mozaik parçalarından yapılan bir eser, AYKARYAY tiyatro topluluğu adına takdim edildi. Yönetmenliğini Yavuz PULLUKÇU’nun yaptığı LATMOS belgeselinin Aydın Galasında, Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından LATMOS’a yaptığı katkılar için, Almanya’da olması nedeniyle EKODOSD tarafından alınan plaketi, gösterimden sonra Dr. Anneliese PESCLOW’a takdim edildi.

AYKARYAY tiyatro topluluğu oyuncuları, vefa borcunu oynadıkları insanı yakından görmenin mutluluğunu yaşadılar ve oyunlarını izlemesinin verdiği gururu duydular. Dr. Anneliese PESCHLOW ise, ömrünü adadığı dağlarda yaşadığı heyecanı yıllar sonra tekrar duymanın mutluluğunu yaşadı.

Dr.Anneliese PESCHLOW’la, oyundan sonra sohbet ederek, eski günleri tekrar yaşadık, Latmos’la ilgili yapılan çalışmaları ve gelişmeleri değerlendirdik.

Kendi imkanlarıyla büyük özveri göstererek Berlin’e giden AYKARYAY tiyatro topluluğuna ve bugüne kadar yurtiçinde destek olan Vefada Birlik Platformu üyesi tüm sivil toplum örgütlerine teşekkür ederiz.