• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 18

Yesterday 62

Week 220

Month 1202

All 1914948

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

Bu haftaki Çarşamba Söyleşilerinde;

Bu haftaki Çarşamba Söyleşilerinde; EKODOSD – Kuşadası Belediyesi ve Prof. Dr. Ali ÇELİK işbirliğiyle 2010 yılından beri yapılan çalışmalarla, 18 nadir yetişen orkide türü ve 400’e yakın önemli bitki çeşidinin varlığının tespit edildiği Doğal Botanik Park’la ilgili bir sunum gerçekleştirildi.Büyük çoğunluğunu bu alandaki bitkilerinin oluşturduğu “Kuşadası Kent Florası” adlı, Pamukkale Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı öğrencilerinden Samire AYDEMİR tarafından Yüksek Lisans Tezi hazırlanarak kabul edilen Doğal Botanik Park’ın değerleri tanıtıldı.

 

EKODOSD Derneği tarafından yapılan araştırmalarda tespit edilen , IUCN kriterlerine göre (CR) Nesli Kritik Derecede Tehdit Altında olan ve tüm dünyada 700, Ege kıyılarında 100 kadar kaldığı bilinen Akdeniz Fokları (Monachus monachus), nesli yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan Küçük Kerkenez(Falco naumanni) kuşu ve karasal alanda ve sualtında yaşayan canlı türlerinin örnekleri gösterildi.2010 yılından günümüze kadar Doğal Botanik Park’ta yaşanan gelişmeler ve değişimler görsel olarak sunuldu.

 

Alanın denizel ve karasal zenginliklerine vurgu yapılarak, hemen yakınında bulunan Kemerönü mevkiindeki ağaçlandırma sahasına dikkat çekildi.Doğal Botanik Park’a, Kemerönü Mevkiinde bulunan ağaçlandırma sahasına ve kıyısal alana bütünsel bir koruma statüsünün getirilmesi ve doğal kaynak değerlerinin yerli-yabancı misafirlere tanıtımının sağlanması için yapılması gerekenler anlatıldı.

 

Aydın Valisinin başkanlığında yapılan, Aydın Büyükşehir Başkanı, kamu kurumları ve STK’ların katıldığı Genel ve Yerel Turizm Değerlendirme Toplantısında gündeme alınan ve yapılan değerlendirme sonucu olumlu olarak karşılanan, karasal ve deniz koruma alanıyla ilgili çalışmaların devam ettirilmesine vurgu yapıldı.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Hassas Alanlar Daire Başkanlığı, Deniz Koruma Alanları Şube Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Aydın Büyükşehir Başkanlığı ve Kuşadası Belediye Başkanlığı’nın, her iki alanla ve kıyısal alanla ilgili bir koruma planı yapılması için, kurumlararası işbirliğine davet edildi.

 

Çarşamba Söyleşilerinin gastronomi sunumunda EKODOSD üyeleri Emine Besimler, Hatice Akgünlü, Fehiman Deda ve Fatma Kalkan tarafından, Ege ve Akdeniz mutfağının örneklerinden oluşan ve ilk kez tadılan lezzetler tanıtılarak gelen konuklara ikram edildi.Gastronomi sunumunu yapan üyelerimize, Cemile Karakafaoğlu, Selver Savran, Gülsüm Yılmaz ve Şerife Deda tarafından EKODOSD’un teşekkür belgeleri takdim edildi.