• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 20

Yesterday 62

Week 222

Month 1204

All 1914950

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

ÇARŞAMBA SÖYLEŞİLERİNİN BU HAFTAKİ KONUKLARI OZAN GÜNGÖR ve AYDIN SÜRER OLDU

 

Kuşadası’nda EKODOSD’un düzenlediği Çarşamba Söyleşilerinin bu haftaki konukları (KUPAD) Kuşadası Profesyonel Aşçılar Derneği Başkan Yardımcısı Aydın SÜRER ve (TAFED) Türkiye Aşçılar Federasyonu Milli Takım Direktörü ve de Adnan Menderes Üniversitesi Davutlar Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Şef Ozan GÜNGÖR oldu. Öğr. Gör. Şef Ozan GÜNGÖR “Egenin Yöresel Otları ve Geleneksel Yemekleri” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

 Gelecek nesillere bırakılacak en önemli miraslarımızdan birinin yemek kültürü olduğunu söyleyen Güngör; Türk Mutfağının önemini, bunun içinde Ege Mutfağının yerini anlattı. İçinde Girit Mutfağını da barındıran Ege Mutfağının yöresel otlarını ve bu otlardan yapılan yemeklerin önemi hakkında bilgi verdi.

GÜNGÖR, Milli Takım direktörlüğünü yaptığı Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ve Kuşadası Aşçılar Derneği’nin (KUPAD) çalışmalarını anlattı. Kuşadası Aşçılar Derneği’nin 1028 çeşit yemek ile kurdukları açık büfeyle Guines Dünya rekorunu elinde bulundurduklarını ve bu rekorun henüz kırılamadığını söyledi. Yerel üreticilerin ve yerel ürünlerin desteklenmesini istedi. Katılımcılar gelecek dönemlerde KUPAD ve EKODOSD ile birlikte ortak projelerde olmaktan mutluluk duyacaklarını belirttiler.

Katılımcılar, dinleyicilere Ege otları sunumunu yaptıktan sonra tadım olarak da şevketi bostan ve karışık ege otları kavurması ikram ederek lezzetli bir sunum gerçekleştirdiler. KUPAD başkan yardımcısı şef Aydın SÜRER, yemeklerin yapılışı hakkında bilgi verirken, Öğr. Gör. Şef Ozan GÜNGÖR de Ege mutfağının en önemli özelliklerinden biri olan bölgeye has yetişen otların ne kadar değerli olduğundan ve faydalarından bahsederek etkinliği tamamladılar.

EKODOSD olarak yemek kültürümüze katkı yapmak, farklı tatlar keşfetmek amacıyla, kendi üyelerimiz arasından da her hafta gastronomi sunumları gerçekleştirmekteyiz.

Bu haftaki gastronomi sunumunun konukları üyelerimiz Raziye Babıker, Sebahat Işıktan, Ayşe Köysüren, Gülören Kayabay ve Gülçakır YÜCEL oldu. Birbirinden değişik ve lezzetli tatların bulunduğu sunuma ilgi hayli yoğun oldu.

Gecenin en ilginç anlarından biri, sokakta yemek için lokanta arayan Çinli bir aile oldu. “Bugün şansınız varmış tam yerine geldiniz” diyerek içeri davet edildiler.Ege mutfağının özgün yemeklerinin nasıl yapıldığını izleyerek filme aldılar. Ege Mutfağının çeşitlerinden tattılar, karınları doyduğu için lokantayla gitmekten vazgeçtiler. Kendileri için tatillerinin en önemli anlarından birini yaşadıklarını, Anadolu insanının misafirperverliğini duyduklarını ve bunu canlı olarak görmenin mutluluğunu yaşadıklarını ve hiç unutmayacaklarını söylediler. EKODOSD’un teşekkür belgeleri, Gastronomi sunumunun konukları Raziye Babıker, Sebahat Işıktan, Ayşe Köysüren, Gülören Kayabay ve Gülçakır YÜCEL’e, Çinli konuklarla birlikte, üyelerimiz Gözde AY, BuseSu ÖNBUL tarafından takdim edildi.

Öğr. Gör. Ozan GÜNGÖR’ün teşekkür belgesi, pastayı sanata dönüştüren EKODOSD ve KUPAD üyesi Tülay ÖNBUL tarafından, Şef Aydın SÜRER’in teşekkür belgesi, Antalya’da Ayyıldızlı Ekip yarışmasında 1. Olan oğlu Kaan SÜRER tarafından takdim edildi.Şef Aydın SÜRER tarafından EKODOSD’a bir aşçı Regelyası takdim edildi.