• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 20

Yesterday 62

Week 222

Month 1204

All 1914950

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

KARABATAK ÖLÜMDEN KURTULDU

Akdeniz için önemli korunan bir tür olan ve sadece denizlerde görülen Tepeli Karabatak’lardan (Phalacrorax aristotelis) birini, kayalıklarda düşünceli şekilde uzun bir süre kaldığını fark eden Kuşadası Belediyesi Güvercinada Park Bahçe görevlileri Erdem Danık ve Caner Ekiz kuşu yakalamaya çalışır. Ancak Karabatak kaçar ve tekrar kayalara konar. Arkadaşlarından yardım isteyen park bahçe görevlileri, uzun bir kepçe yardımıyla kuşu yakalarlar.

EKODOSD’a getirilen kuş incelendiğinde, 7 yerinden olta iğnesinin battığı görülür. Tüm iğneler keski yardımıyla kesilerek çıkarılır. Pansuman yapılan karabatak tekrar kendi yaşam alanı olan denize bırakılır.

 

Mutluluktan uçarcasına denize fırlar ve hemen dalışa geçer. Olta iğneleriyle dalış yapamayacağından dolayı muhtemelen beslenme sorunu yaşayıp yaşamını yitirecek olan Karabatak’ı, dikkatleri sayesinde farkederek kurtulmasını sağlayan Erdem DANKI ve Caner EKİZ’e, duyarlılıkları için teşekkür ederiz.

Kıyılarda oltayla avlanan vatandaşların bu tür durumlarda misinayı kesip kuşu bırakmak yerine, kuşu yakalayarak getirmeleri halinde hayatının kurtulmasını sağlayacaklardır. Çünkü kuşların ağzında ya da vücudunda birçok olta iğnesiyle uzun süre beslenemeyeceğinden, yaşayamayacağı bilinmelidir.