• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 42

Yesterday 53

Week 255

Month 851

All 1912815

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

ÇARŞAMBA SÖYLEŞİLERİ VE GASTRONOMİ SUNUMU

Çarşamba Söyleşilerinin bu haftaki konuğu üyemiz Değer EREN oldu.Bireyin insansal faaliyetler sonucu doğada meydana getirdiği karbondioksit miktarı olarak bilinen karbon ayak izi, içinde bulunduğumuz dünyaya, doğal hayata ve çevremize geri dönülmez bir biçimde zarar verdiği görülüyor.Değer EREN’de, yaşadığımız dünyada bir birey olarak bu zararların en aza indirgenmesi için neler yapılabilir diye “Karbon ayak izi nedir ve bireysel olarak karbon ayak izini nasıl azaltabiliriz?” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Kentleşme ve sanayileşme sonucunda doğa ile insan arasında incelen bağı nasıl tekrar sağlamlaştırabileceğimizi anlatarak, gündelik hayatta uygulanabilecek pratik yöntemleri paylaştı.Hayatımızı idame ettirirken gerekli olan barınma, yiyecek, ulaşım, giyinme gibi ihtiyaçlar karşılanırken nasıl akılcı tercihler yaparak, doğanın kaynaklarını koruyabileceğimiz hakkında bilgi verdi.

Kullanılan her ürünün üretim boyutunu düşünerek ve bu üretimin doğa üzerindeki etkisinin farkında olarak, tüketim alışkanlıklarımızı şekillendirmemizin önemini vurguladı.Bireysel gücün azımsanmaması gerektiğini ve birey olarak değişimin başlatılabileceğinin altını çizdi.

Hızla gelişen teknoloji ve sürekli artan tüketim eğiliminin karbon ayak izini artırdığı, bireysel olarak alınacak basit önlemlerle ve günlük yaşantıda dikkat edilecek bazı hususlara önem verilerek karbon ayak izinin azaltılmasının mümkün olabileceği belirtildi.

Yapılan söyleşiden sonra, üyemiz Akife Ece YAVAŞ tarafından EKODOSD’un teşekkür belgesi Değer EREN’e takdim edildi.Her hafta Çarşamba Söyleşilerinde EKODOSD üyeleri tarafından değişik yörelerin unutulan ya da pek bilinmeyen yemekleri yapılarak, gelen konuklarla paylaşıldığı gastronomi sunumunun bu haftaki konukları Ayfer ÖZAZMAN ve Dilek TÜRKŞEN oldu.

Her iki konuk yapmış olduğu lezzetli yiyecekleri öncelikle nasıl ve nelerle yaptıklarını, geçmiş hikayelerini anlattıktan sonra gelen konuklara ikram etti. Gastronomi sunumunun konukları Ayfer ÖZAZMAN ve Dilek TÜRKŞEN’e, üyelerimiz Sebahat IŞIKTAN ve Beyhan ÖZNOYAN tarafından EKODOSD’un teşekkür belgeleri takdim edildi.