• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 19

Yesterday 62

Week 221

Month 1203

All 1914949

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

15 GÜN İÇİNDE 4 TANESİ ÖLÜ OLARAK KIYIYA VURDU

 

Son 15 gün içinde 4 Caretta caretta iribaş deniz kaplumbağası kıyıya ölü olarak vurdu.Ölen deniz kaplumbağalardan biri, Ahmet TÜFEKÇİ tarafından ihbar edilerek İzmir Urla Babba Plajından alındı.Diğerleri Güzelçamlı Jandarması, Uğur İLBEYİ ve İskender AVCI tarafından yapılan ihbarla Kuşadası Nazilli Sitesi, Emekli Sandığı ve Venüs plajından alındı.

Son yıllarda insan kaynaklı olarak denize atılan atıkların büyük çoğunluğunu plastikler oluşturuyor. Ölen carettaları incelediğimizde yara ve darp izinin olmadığı, ölüm nedenlerinin çoğunluğunun plastik atıklar ve ağlara takılarak boğulmalar olduğunu görmekteyiz. Tüm dünya denizlerine her yıl milyonlarca ton plastiğin atıldığı ve bu atıklar yüzünden başta deniz kaplumbağaları olmak üzere, diğer deniz canlıları ve kuşların yaşamlarını tehdit ettiği görülmektedir. Çinli bilim insanlarının araştırmalarında mikroplastiklerin okyanusların en derin yerlerinde bile görüldüğü tespit edilmiştir.

Deniz kaplumbağaları tarafından yutulan denizel atıkların üzerine odaklanarak, okyanusların durumunun değerlendirilmesi için göstergeler oluşturarak denizlerdeki kirliliği azaltma politikalarına öneriler sunmayı amaçlayan INDICIT (INDICator Impact Turtle) Avrupa Projesinin ortağı olan DEKAMER’le de, ölen deniz kaplumbağalarının toplanmasına yönelik işbirliği yapmaktayız.

Gönderdiğimiz kaplumbağalar üzerinde yapılan araştırmalarda yutulan denizel atıklar takip edilmektedir. Bugüne kadar analiz edilen kaplumbağaların %60’ının atık yuttuğu tespit edildi. Denizlerimize naylon torbalar, ağlar, plastik parçaları, bardak, tabak vb. birçok atık madde bilinçsizce atılmaktadır. Bu tür maddeleri yutan deniz kaplumbağalarının çoğu ölmekte ya da beslenme konusunda sıkıntı çekmekte, hareket kabiliyetleri yavaşlamakta ve birçok tehlikeyle karşılaşmaktadır.

Ölen deniz kaplumbağalarını kıyı da gören vatandaşların haber vermeleri halinde yerinden alınarak, gerekli kayıtları tutulmakta, ADÜ Biyoloji Bölümü’yle yapılan işbirliğiyle DNA araştırmaların yapılması için doku örnekleri alınmakta ve kaplumbağalar daha sonra Muğla Dalyan’da bulunan DEKAMER’e (Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi) analizlerinin yapılması için gönderilmektedir.