• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 20

Yesterday 62

Week 222

Month 1204

All 1914950

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

BAFA’DA BİR PAZAR GÜNÜ EKOTURİZM ETKİNLİKLERİ

Doğası, tarihi, kültürü, yılan balıkları ve yüzlerce kuş türü zenginliğiyle, arkasına yaslandığı Latmos (Beşparmak) Dağları’nın muhteşem doğal peyzajıyla, Türkiye’nin en güzel göllerinden biri olan Bafa Gölü Tabiat Parkı’nda ekoturizm etkinlikleri yapıldı. Bafa Gölü’nde yapılan etkinliklere, Aydın Vali Yardımcısı Dr. Ömer Faruk GÜNAY, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Özcan MERSİN, EGE Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden ornitolog Doç. Dr. Ortaç ONMUŞ, Suürünleri Fakültesi’nden Mustafa KORKMAZ, Aydın, Nazilli, Söke ve Didim’den fotoğraf sanatçıları ve EKODOSD üyeleri katıldı.

Aydın Vali Yardımcısı Dr. Ömer Faruk GÜNAY tarafından, Bafa Gölü’nün önemi, özellikle burada üreyen ve kışlayan kuşların doğal ekosisteme yararları ve ekoturizm faaliyetlerinin yöre insanlarına sağlayacağı olumlu katkılar anlatıldı. Fotoğraf sanatçılarının görüntülediği kuş fotoğraflarından bir katalog hazırlamak istedikleri belirtildi. Ailelerin çocuklarını Bafa Gölü’ne getirerek doğayla tanıştırmalarını, kuşların hareketlerini, davranışlarını göstermelerini ve doğa sevgisini aşılamalarının gölün geleceği açısından da çok önemli olduğunu belirtti. Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Özcan Mersin; Bafa Gölü’nün bölgemiz için çok önemli olduğunu belirterek, kendi sorumluluk alanlarıyla ilgili yaptığı çalışmaları, göl kıyısında yapmış oldukları düzenlemeleri anlattı. Yeni yapılan kuş gözlem kuleleri ve manzara izleme seyir terasları gezildi.

Doç. Dr. Ortaç ONMUŞ; Bafa Gölü ve hemen yanı başındaki Latmos Dağları’nın doğal ve kültürel özelliklerine dikkat çekerek, göldeki kuş varlığının Ramsar kriterleri ve Türkiye ölçeğinde ki önemini vurguladı. Bafa Gölü’ndeki önemli kuş türlerini anlatarak, sulak alandaki kuş türlerini gelen konuklara teleskopla gösterip, özelliklerini anlattı.

Bafa Gölü’ndeki diğer etkinlikler EKODOSD Derneği tarafından gerçekleştirildi. Bir kısım EKODOSD üyeleri, Aydın Büyükşehir Belediyesi Ekoturizm Merkezi’ne ait bisikletlerle, Serçin Kışlağı’na gidip geldi. Diğer EKODOSD üyeleri, Serçinli balıkçıların sandallarına binerek, göl üzerinden Serçin Kışlağı’na gidildi. Serçin Kışlağı gezilerek, otantik köyün fotoğrafları çekildi. Köyden başlayan yürüyüşle, göl kıyısının güzellikleri, tarihi mekanları, su kuşları izlenerek Serçin Köyüne ulaşıldı. Yürüyüşten sonra köy meydanındaki kahvelerde çaylar kahveler içildi.

Bafa Gölü’ne hakim bir köşede açılan Serçin Gölönü Restoranda, Bafa’nın en önemli balığı olan yılanbalıklarının tadına bakıldı.

Bugünkü faaliyetlerin sonucunda Serçin köylüleri kazandı. Bu tür ekoturizm faaliyetlerinin, özellikle Serçin gibi yerleşim alanlarında yaşayan yöne insanlarına, göl balıkçılarına önemli ekonomik katkısı olacaktır. Burada yapılacak faaliyetlerin koruma-kullanma dengesi ölçüsünde yapılması için, gerekli önlemler alınıp, kurallarıyla yapılırsa, burada yapılacak ekoturizm sürdürülebilir bir şekilde devam edecektir. Kurumların yanı sıra, Serçin köyünde faaliyet gösteren işletmelerin ve balıkçıların da bu konuya duyarlı yaklaşacaklarını umuyoruz.

Ancak kış aylarındaki yoğun yağmurlar ve Büyük Menderes Nehri’nden verilen sularla beslenebilen Bafa Gölü, özellikle yaz dönemlerinde bugünkü canlılığını yitirerek, hasta haline dönmektedir. Aynı canlılığını sürdürebilmesi çok zor değildir. Yeter ki çözümleri belli olan sorunlarına neşter vuracak kararlılık gösterilebilsin. İşte o zaman yöre insanları, kuşlar, balıklar ve göle gelen ziyaretçiler mutlu olacaktır. Bu mutluluğun gelmesi için başta kamu kurumları olmak üzere işbirliği yapılmalı ve herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır.