• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 20

Yesterday 62

Week 222

Month 1204

All 1914950

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

AKDENİZ DENİZ KAPLUMBAĞALARI KONFERANSI

 6.Akdeniz Deniz Kaplumbağaları Konferansı 16-19 Ekim 2018 tarihinde Hırvatistan’ın Porec kentinde, farklı ülkelerden katılan 180 bilim insanının katılımıyla gerçekleşti. Derneğimiz EKODOSD yapılan uluslararası bu toplantıya, KUŞADASI bölgesinde üyelerimizin de desteğiyle gerçekleştirilen, kıyılarımıza vuran deniz kaplumbağalarıyla ilgili yapılan detaylı çalışmaları gösteren poster bildirisiyle katıldı. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Oğuz TÜRKOZAN işbirliğiyle gerçekleştirilen çalışmalar bildiride sunuldu.

 

Türkiye’nin Ege sahilinden alınan, kıyıya vuran deniz kaplumbağalarının (Caretta caretta ve Chelonia mydas) kayıtları

Bu çalışma Kuşadası’nda bir yerel sivil toplum örgütü olan EKODOSD’un gönüllüleri tarafından yürütülen vatandaş ve bilim işbirliğinin sonuçlarını gösterir.

EKODOSD 2007 ile 2018 arasında Kuşadası ve çevresinde kıyıya vuran deniz kaplumbağaları hakkında veriler toplamışlardır. Kıyıya vuran toplam 160 deniz kaplumbağalarının 141’nin Caretta caretta (%88,1) ve 19’unun Chelonia mydas (%11,9) olduğu rapor edilmiştir.

Bu kaplumbağalarının cinsiyet verileri 2017 yılından sonra alınabilmiştir. Erkekler % 6,3 iken, dişiler %21,3 orana sahiptir. Carettalar için ortalama CCL 60,7 +/- 12,1 cm. ve yeşil kaplumbağalar için 41,3 +/-14,6 cm’dir. Türleri dikkate almaksızın kıyıya vuran deniz kaplumbağalarının çoğunun 31-69 cm (%68,8) CCL uzunluğundadır. Halbuki sadece %5’i 30 cm. CCL’den küçüktür. Kıyıya vuran deniz kaplumbağalarının %14,4’ü yetişkinlerden oluşmaktadır.

Şu andaki ilk sonuçlar Kuşadası’nın denizalanı olarak önemini gösteren kanıtlardır.

 

Kuşadası ve çevresinde az da olsa yuva yapan, ölü ve yaralı deniz kaplumbağalarıyla ilgili çalışmalarımız sürdürülmektedir. Yapılan ihbarlar değerlendirilerek, bilim insanlarının çalışmalarına katkı yapacak veriler toplanmaktadır. Geçtiğimiz günlerde 2 yeşil deniz kaplumbağasından sonra, dün de Kuşadası kıyılarında sahildeki bir otelin plajına yetişkin bir Caretta caretta cinsi iribaş deniz kaplumbağası ölü olarak kıyıya vurmuştur. Yapılan incelemelerde Carettanın ön ayaklarına dolanan paragat misinası tespit edilmiştir.

Her iki ayakta misinalar tarafından derin kesi izlerine bakıldığında, Carettanın uzunca bir süre kurtulmak için mücadele yaptığı anlaşılmaktadır. Cinsi erkek olarak tespit edilen Carettanın bu tür durumlarda yaralı olarak kurtulma ihtimali bulunmaktadır. Böyle vakalarda yaralanan deniz kaplumbağaları Dalyan’da bulunan DEKAMER’e (Deniz Kaplumbağaları Araştırma Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi) gönderilerek, tedavi yapılıp iyileştikten sonra tekrar denize bırakılmaktadır. Özellikle deniz insanlarının bu tür vakalarda duyarlı davranıp haber vermeleri, nadir olan bu canlıların hayatının kurtulmasını sağlayacaktır