• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 19

Yesterday 62

Week 221

Month 1203

All 1914949

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

KIYIDA ATILAN BALIK AĞLARINA DİKKAT!!!

 

 Kuşadası Sahil sitelerinde çok genç iki Chelonia mydas türü yeşil deniz kaplumbağası ölü olarak bulundu. Sahil sitelerinde bulunan otellerden yapılan ihbarlarla ölü yeşil deniz kaplumbağaları teslim alınarak incelemeleri yapıldı. Yapılan kontrollerde kaplumbağaların üzerinde herhangi bir yara ve kesi izine rastlanmadı. Ağız içi kontrollerde de bir bulgunun olmadığını görüldü. Çevrede oturan site sakinleriyle görüşüldü. Vatandaşların verdiği bilgilere göre, sitelerde oturan amatör balıkçı bazı vatandaşların kıyıya çok yakın alanlara yüzlerce metre ağ attıkları söylendi. Otçul bir tür olan yeşil kaplumbağalar(Chelonia mydas), kıyılarımızda bulunan deniz erişteleriyle/çayırlarıyla beslenmektedir. Kıyıya bu kadar yakın atılan ağlar, nesli tehlike altında bulunan bu nadir bu canlılar üzerinde tehdit oluşturmaktadır.

Her iki Yeşil kaplumbağanın da, kıyıya atılan ağlara takılarak öldüğünü düşünmekteyiz. Özellikle genç kaplumbağaların metabolizmaları daha yüksek olduğundan nefes alışları daha sık olmaktadır. Ağa takılan kaplumbağa stres altına girdiğinden hava rezevrlerini daha çabuk tükettiğinden bu tür boğulmalar yaşanmaktadır. Ağa takılarak boğulan deniz kaplumbağaları; baş kısımları alçakta, arka kısımları ise 20 cm. lik bir destekle yukarı kalkacak şekilde, üzeri ıslak bir havluyla örtülerek bekletildiğinde, büyük çoğunluğunun ayıldığı ve kurtulduğu görülmektedir. Ölü ve yaralı deniz kaplumbağalarının alınması için EKODOSD Derneği, Doğa Koruma ve Milli Parklar Aydın Şube Müdürlüğü, Sahil Güvenlik, Jandarma, Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Park Müdürlüğü gibi kurumlar aranarak bilgi verilebilir.

Deniz Kaplumbağalarıyla ilgili izleme, kurtarma, ölü ve yaralı kayıtları tutulmaktadır. Ölü deniz kaplumbağalarından, ADÜ Biyoloji Bölümü’nde DNA araştırması yapmak üzere doku örnekleri toplanmakta, daha sonra kaplumbağalar plastik kirliliği ve denizel atıkların deniz canlılarına olan etkilerinin araştırılması için Dalyan’da bulunan DEKAMER’e (Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi) gönderilmektedir. Bu konuda Kurumlar ve sahilde bulunan işletmelerle oluşturulan ağ sayesinde yapılan ihbarlar değerlendirilerek deniz kaplumbağaları toplanmaktadır. Deniz kıyısında böyle bir vakayla karşılaşan vatandaşların yukarıda belirtilen kurumları aramaları halinde gerekli işlem yapılacaktır. Caretta caretta iribaş deniz kaplumbağalarının yanı sıra, ülkemizde sadece Hatay, Mersin ve Adana sahillerine yumurta bırakan Chelonia mydas türü Yeşil Kaplumbağaların da beslenme amacıyla Kuşadası kıyılarında dolaşması, bölgemizin denizel biyolojik çeşitliliği açısından çok önemlidir. Bu canlılarla ilgili hem koruma, hem de bilinçlendirme çalışmalarına devam etmekteyiz.