• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 20

Yesterday 62

Week 222

Month 1204

All 1914950

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

KOCAGÖL’DE OLUMLU GELİŞME

 

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Kuşadası’nın tek sulak alanı Kocagöl’le ilgili olumlu gelişmeler oldu. Yanlış planlamalar ve insan kaynaklı olarak yapılan müdahalelerle son 30 yılda etrafı tamamen sitelerle çevrilen, içine balık üretim çiftlikleri kurulan, çiftliklerden ve sitelerin bazılarından gelen atıksular ile kirletilen Kocagöl’ün sorunlarıyla ilgili bugün bir inceleme yapıldı.

Aydın Vali Yardımcısı Dr. Ömer Faruk GÜNAY, Doğa Koruma ve Milli Parklar Aydın Şube Müdürü Özcan ÖSELMİŞ ve EKODOSD üyelerinin katıldığı inceleme gezisi, Kocagöl’ün etrafında gerçekleşti.Bugüne kadar Kocagöl’le olan gelişmeler, sulak alanın ekolojik yapısı, ekosistem zenginliği, çevresel sorunları anlatıldı.

Kocagöl’le ilgili gölün etrafında oturan vatandaşlarla görüşüldü, şikayetleri ve önerileri dinlendi. Bugüne kadar çevresel hassasiyetleri gözardı edilerek kullanılan ve faaliyet yapılan gölle ilgili kurumlar bazında bir araştırma gerçekleştirilerek, gölün korunması ve geleceğe taşınması için çalışmalar sürdürülecek. Çıkan sonuca göre değerlendirilmesi yapılıp, Aydın Mahalli Sulak Alan Komisyonunda “Mahalli Sulak Alan” olarak tescil edilmesine yönelik teklif sunulacak.

Aydın Vali Yardımcısı Dr. Ömer Faruk GÜNAY; Kocagöl’ün Kuşadası için bir değer taşıdığını, mutlaka korunması gerektiğini, özellikle bu tür sulak alanlardaki kuş varlığının çok önemli olduğunu, son yıllarda kuş gözlem turizminin Avrupalı turistler tarafından yaygın bir şekilde yapıldığını, kuş gözlemcilerinin hem gelir hem eğitim seviyesi yüksek kişilerden oluştuğunu, bir turizm kenti olan Kuşadası’nın bunu değerlendirmesi gerektiğini, bu tür sulak alanlarda birçok canlının yaşadığını, bu canlıların yaşamlarını sürdürebilmesi için insanların duyarlı olması gerektiğini, Kocagöl’le ilgili kurumlar bazında bir çalışma başlatacaklarını söyledi.

Balık, kabuklu deniz canlıları, amfibik, sürüngen ve su kuşları açısından zengin potansiyele sahip Kocagöl’ün “Mahalli Sulak Alan” olarak tescil edileceğini umuyoruz. Mahalli Öneme Haiz Sulak alanların kirletilmemesi, doğal yapılarının ve ekolojik karakterlerinin korunması esastır. Her türlü arazi ve su kullanım planlamalarında, sulak alanların işlev ve değerlerinin korunması gözetilerek, evsel ve endüstriyel atık sular verilemez. Bugün yapılan Kocagöl incelemesini olumlu bir gelişme olarak görüyoruz. Yapılacak çalışmaları ve gelişmeleri devam ettikçe kamuoyuyla paylaşacağız.