• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 20

Yesterday 62

Week 222

Month 1204

All 1914950

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

ÇARŞAMBA SÖYLEŞİLERİNİN BU HAFTAKİ KONUĞU YÖNETMEN HABİP YANÇ OLDU

 

Konya Ereğli’ de doğan Habip YANÇ, 1976 yılında TRT’de göreve başlayarak, Ankara Televizyonunun çeşitli birimlerinde çalıştı. Daha sonra da yapımcı ve yönetmen olarak görev yaptı.“ Dağlar, vadiler ve kanyonlar; doğa meraklılarının, gezginlerin, dağcıların, fotoğrafçıların ve kısaca tüm belgeselcilerin hep ilgisini çekmiştir. Çünkü dağlarda ovalar, yaylalar, kanyonlar, dereler, şelaleler, çiçekler, mantarlar, yaban hayatı ve ormanlar vardır. Aslında heyecan, özgüven ve özgürlük vardır. Nefes ve hayat vardır. “ diyen Habip YANÇ, fotoğrafı bir yaşam biçimi olarak benimsedi.

 

“İpek Yolunda Bir Mola” adlı belgesel dizisiyle Türkiye’de İpek Yolu üzerindeki birçok ili gezerek belgesel çeken Habip YANÇ’ın zengin bir arşivi bulunmaktadır. İpek Yolunda Bir Mola serisinde Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Siirt, Batman, Şırnak, Budapeşte ve Evler Evler, Dağlar Dağlar, Tuşpa’da Gün Batımı, Tren Yolları, Ben Bir Kağıdım İşte Hayatım, Karaltı, Kayıplar, Mekanım Datça Olsun, Bir Yaz Gecesi Rüyası ve Saklı Cennetler gibi pek çok yapıma imza attı. Aynı zamanda 1978 yılında Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’nde (AFSAD) fotoğraf yaşamına başlayan Habip YANÇ, yurt içi ve yurt dışında birçok etkinliğe katılarak çeşitli ödüller kazandı. Söyleşide ilk olarak Habip YANÇ’ın çekimleriyle Küre Dağları Milli Parkı’nı anlatan “Saklı Cennetler” konulu fotoğraf gösterisi yapıldı.

Karadeniz’in batısında yer alan Küre Dağları’nın ormanıyla, akarsuyuyla, makilikleri, kayalık alanları, mağaraları, tarımsal alanları ve insanıyla zengin ekosistemleri barındıran güzellikleri ilgiyle izlendi. Fotoğrafik tiyatro çalışmaları kapsamında Devlet Tiyatroları ile Opera ve Balesi Genel Müdürlüklerinin sahneye koyduğu oyunlardan çektiği, Atina’da geçen bir düğünü anlatan Shakespeare’nin ünlü eseri “Bir Yaz Gecesi Rüyası” adlı fotoğrafik tiyatro belgeselinin gösterimi, canlı izleniyormuş gibi heyecanla izlendi. Önümüzdeki aylarda “Mekanım Datça Olsun”la Can YÜCEL’in, “Aldırma Gönül” ile de Sabahattin Ai’nin fotoğrafik belgesellerini gösterecek.

 

 

EKODOSD’un teşekkür belgesi, Denetim Kurulu Üyesi Bilgin ÇETİNKAPLAN tarafından Habip YANÇ’a takdim edildi. Gösterimden sonra, Türkiye’nin Milli Parklar görsellerinden oluşan “Saklı Cennetler” adlı kitabı, Habip YANÇ tarafından imzalanarak konuklara dağıtıldı.