• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 20

Yesterday 62

Week 222

Month 1204

All 1914950

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

ÇARŞAMBA SÖYLEŞİLERİNİN BU HAFTAKİ KONUĞU KAZIM ALKAR OLDU

 

Çarşamba Söyleşilerinin bu haftaki konuğu TRT’nin eski halk müziği sanatçılarından Kazım ALKAR oldu. Hikayeleriyle Efe Türkülerini ve kendi yaşam öykülerinden oluşan anılarını doğmuş olduğu toprakların şivesiyle anlatan Kazım ALKAR, canlı performans sergileyerek ünlü divan sazının tellerine vurup söyledi.

9 yaşındayken babasının kıraathanesine gelen aşıkların, çay ocağına bıraktıkları sazları tıngırdatmakla başlayan bağlamanın hikayesi günümüze kadar devam etmiş. 14 Yaşındayken şarkı sözü yazmaya ve beste yapmaya başlamış. Ödemiş’in Yusufdere’ köyünden babasının 30 liraya aldığı sazı eline alıp gurbete çıkan Kazım ALKAR, Ormancı Türküsünün bestecisi Nazmi YÜKSELEN davetiyle ilk turnesini, Samsun’da bir çadır tiyatrosunda yapmış.

Çadır tiyatrosunda kendisini dinlemeye gelen bir grup gencin ısrarıyla günlerce Samsun’da kalmak zorunda kalarak, gençlere saz çalmasını öğretmiş. Bu gençlerden birinin daha sonra İstanbul’da yıllarca oda arkadaşlığı yaptığı Orhan GENCEBAY olduğunu söyledi. Yılmaz GÜNEY’le, Müslüm GÜRSES’le ve daha birçok sanatçıyla olan hikayelerini anlattı. İstanbul Tophane Rıhtımında otururken yazdığı ve daha sonra Müslüm GÜRSES’in yanında bestelediği “Yalnızlar Rıhtımı” isimli şarkının, yıllar sonra Erkin KORAY tarafından seslendirildiğini ve isminin geçirilmediğini söyleyerek sitemlerini belirtti. Birçok film müziği de yapan Kazım ALKAR, unutamadığı filmlerden birisinin de film müziği konusunda katkı yaptığı Susuz Yaz olduğunu söyledi. Kendini en çok şaşırtan olaylardan birinin de, Ege’nin unutulmaz türkülerini seslendirirken, İspanya’da kendisi için Fan Clup oluşturan gençlerin hikayesi olduğunu söyledi.

 

Bir dönem müzik sektörüne, sanat camiasına damgasını vuran Kazım ALKAR, müzik hayatında mutluluğu, sevinçleri, hüzünleri yaşamış, ihaneti görmüş ve kaleme alıp yazamadığı kitaplar dolusu anıları kalmış. Ödüllü yönetmen Yavuz PULLUKÇU’yla birlikte, Kazım ALKAR’ın 60 yıllık müzik hayatını anlatacak bir belgesel projesi hazırladık. PULLUKÇU belgeselin ilk çekimlerini akşam ki söyleşiyle başladı.

Efelerin yaşam hikayelerini merak eden ve araştıran Kazım ALKAR, komşu köyünden olan Çakırcalı Mehmet Efe’nin hikayesini konuklara anlattı. Sonunda da ünlü Efe için yaktığı “Çakırcalı Mehmet Efe Ağıdı”nı, divan sazının tellerine vurarak söyledi. Kazım ALKAR’ın 5 çocuğundan biri olan, bir zamanlar “Bekar Gezelim” şarkısıyla ünlenen Grup Laçin’in solisti Hakan ALKAR’ da babasını dinleyenler arasındaydı. Babası tarafından sahneye davet edilince o da unutulmaz parçalardan birini söyleyerek “birçok yerde sahneye çıktım ama burası bizim ailenin evi gibi geldi bana” dedi.

 

Kazım ALKAR’ın bir çadır tiyatrosunda başlayıp, 45’lik plaklarla devam eden müzik serüveni hala bitmiş değil, an geldiğinde yine şarkı sözlerini yazıyor, bestelerini yapıyor. Söyleşiden sonra Kazım ALKAR’a, oğlu Hakan ALKAR tarafından EKODOSD’un teşekkür belgesi takdim edildi.