• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 20

Yesterday 62

Week 222

Month 1204

All 1914950

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

HAYALET AĞLAR

Sulak alanlarda ve genellikle denizlerde yoğun bir şekilde görülen ve insan kontrolü olmaksızın kuşlar ve deniz canlılarının ölmesine yol açan ağlara hayalet ağ adı verilmektedir.Özellikle denizde avlanırken kayalara takılarak yırtılan, parçalanan, askıda kalan ya da kıyılarda, dalyanlarda unutulan, atılan ağlar, birçok deniz canlısının ve su kuşlarının ölümüne neden olmaktadır.

Su altında uzun yıllar bekleyen hayalet ağlar, kontrolsüz bir şekilde avlanmaya devam ederek, balıkların, deniz kaplumbağalarının, yunusların ölümüne yol açmaktadır. Hayalet ağlar yüzünden birçok sucul canlının da öldüğü gözlenmektedir. Karada unutulan ya da işe yaramadığı gerekçesiyle atılan ağlardan en çok su kuşları etkilenmektedir.

Ağlara takılan yavrular ve diğer kuşlar kendilerini kurtaramadığından ne yazık ki sonları ölümle bitmektedir. Gerek su altında gerekse karada ölenleri yemek için gelen diğer canlılarda ağlara takılmakta ve kendilerini kurtaramadıklarından ölmektedir. Sualtındaki resiflere ve kayalara takılmış birçok hayalet ağ avını uzun süre sürdürmektedir. Özellikle dalyanlarda atılan ağlar kuşlar için önemli tehdit oluşturmaktadır. Her kuş bu Sumru yavrusu gibi şanslı olmayabilir. Bu Sumru yavrusu bir tesadüf sonucu kurtarılabilmiştir.

Hayalet ağların oluşmasındaki en önemli etken insandır. Kaybedilen, unutulan, bilinçsizlikten ve insan hatalarından doğan sebeplerle hayalet ağlar her geçen yıl çoğalmaktadır.

Hayalet ağların deniz canlılarına ve kuşlara zarar vermemesi için, Su Ürünleri, Yerel Yönetimler, balıkçı kooperatifleri, sivil toplum örgütleri ve dalış merkezlerinin işbirliğiyle projeler ve çalışmalar yapılmalıdır. Hayalet ağların oluşmasına yol açan ve ekonomisi balıkçılık sektörüne bağlı olan kuruluşlar ve kişiler bu konuda bilinçlendirilmeli, eğitilmeli, ilgili kurumlarda gerekli denetim ve uygulamaları yapmalı, ağların takılma gibi sorunlarında, kurtarılması için gerekli yardım yapılmalıdır.