• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 18

Yesterday 62

Week 220

Month 1202

All 1914948

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

GÜZELÇAMLI SAHİLİNDE ÖLÜ BİR DENİZ KAPLUMBAĞASI KIYIYA VURDU

 

Kuşadası Güzelçamlı sahilinde Caretta caretta cinsi iribaş bir deniz kaplumbağası ölü olarak kıyıya vurdu. Yapılan kontrollerde deniz kaplumbağasının dişi ve yetişkin birey olduğu, herhangibir darp ve kesi izine rastlanmadığı, muhtemelen ağlara takılarak boğulup öldüğü tahmin edilmektedir.Ölen carettanın ölçümleri yapılarak kayıt altına alındı. ADÜ Biyoloji Bölümü’yle DNA araştırmaları yapılması için işbirliği yapıldığından doku örnekleri alındı. Ölen carettalar eskisi gibi gömülmüyor, ölüm nedenleri ve bilimsel araştırmalarının yapılması için, işbirliği yaptığımız Muğla Dalyan’da bulunan DEKAMER (Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi)’e gönderiliyor.

Son yıllarda deniz kaplumbağalarıyla ilgili yapılan farkındalık çalışmaları sonucu, hem kurumlar hem de vatandaşlarda önemli duyarlılık oluştu. Ölü ya da yaralı deniz kaplumbağaları konusunda vatandaşların ihbarlarıyla, kurumlar arası işbirliği yapılarak hemen müdahale edilmektedir. Bugün ölü olarak kıyıya vuran kaplumbağaya, Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı personeli, Güzelçamlı Jandarması ve EKODOSD işbirliğiyle müdahale edildi.

Boğularak öldüğünü düşündüğümüz caretta dişi ve dönemi olduğu için yumurta bırakacak yetişkin bir birey. Bu nadir canlılara dikkat edilmesi gereklidir. Bugünlerde geceleri sahilde oturan vatandaşlar, karaya çıkan bir carettayla her an karşılaşabilir. Karaya yuva yapmak için çıkmış olabilir. Kesinlikle carettaya ışık tutulmamalı, yanına yaklaşılmamalı, müdahale edilmemelidir. EKODOSD, Doğa Koruma ve Milli Parklar, Belediye, Sahil Güvenlik ve Jandarmaya haber verilirse kısa sürede müdahale edilecektir.