• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 18

Yesterday 62

Week 220

Month 1202

All 1914948

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

BÜYÜK MENDERES DELTASI’NDA TEPELİ PELİKANA UYDU VERİCİSİ TAKILDI

Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nın Karina bölgesinde üreme yapan Tepeli Pelikan (Pelicanus crispus)’ların yetişkin yavrularından birine uydu vericisi takıldı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Yaban Hayatı Dairesi’nden Burak TATAR, EGE Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Mehmet SIKI,  Doç. Dr. Ortaç ONMUŞ, Elçin SOYDAN, 4. Bölge Müdürlüğü’nden Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Hasan PAŞALI, Mühendis Hakan KÖRBALTA, DYBMD Milli Parkı mühendisi Mesut GÜMÜŞ ve EKODOSD üyeleri katıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Yaban Hayatı Dairesi’nde uzman olarak çalışan Burak TATAR “Genel Müdürlüğümüzce, ülkemizde nesli tehlike altında olan hayvanlar için eylem planları hazırlanıyor. Bunun için 2004-2014 yıllarında bir çalışma başlatılmıştı. Bu çalışmada öncelikli olarak müdahale edilmesi gereken türler belirlendi. Ülkemizde nesli tehlike altında olan türler belirlendi. Ülkemizde nesli tehlike altında olan birçok tür var. Bunlara müdahale etmek için, bazı öncelikleriniz olmak zorunda. Bu öne çıkan türler için, 2014 yılında bir çalışma başlattık. Bu çalışma sonrasında yaklaşık 200 tane tür öncelikli olarak müdahale edilmesi gereken, müdahale edilmediği takdirde doğadan tükenecek türler olarak belirlendi. Bunların içinde Tepeli Pelikan türü de mevcut. Tepeli Pelikan içinde bir eylem planı hazırlama girişimlerini başlattık.

 

Çok uzun yıllardır Ege Üniversitesi tarafından bu çalışmalar yapılıyor ve veri toplanıyor. Eylem planında türle ilgili eksik olan bilgilerden, alanlara nasıl müdahale etmemiz gerektiği, örneğin Tepeli Pelikanların Türkiye’de ürediği 4 tane alan var. Manyas Kuş Cenneti, Gediz Deltası, Büyük Menderes Deltası ve Ardahan’da bulunan Aktaş Gölü. Bu alanlarda yapılması gereken faaliyetler belirlendi.

Öncelikle, su kirliliği, su kirliliğinin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması, habitatların iyileştirilmesi konusunda, Dalyanın derinliğinin az olduğu yerlerde gerekli müdahalelerin yapılması, eğitim ve tanıtım çalışmaları ve bununla ilgili eksik olduğumuz yanları gidermek amacıyla bir eylem planı hazırlandı ve hayata geçti. 2018 yılında onaylandı. Bugün yapılan çalışma, eylem planının parçalarından biri. Tepeli Pelikanlar hakkında hala bilmediğimiz bazı şeyler var. Örneğin kışlama alanları nereleri, göç sırasında konakladığı yerler nereleri, göç yolu üzerinde Tepeli Pelikanları tehdit eden faktörler, elektrik telleri, rüzgar enerji santralleri gibi, bunları daha iyi yönetebilmek adına uydu vericileri takıp, Tepeli Pelikanların uydu vericilerle izlemeyi düşünüyoruz.” Dedi.

EGE Üniversitesi Biyoloji bölümünden Prof. Dr. Mehmet SIKI “ Büyük Menderes Deltası’nda bulunan Karina Dalyanı Tepeli Pelikanların üremesi için çok önemli bir sulak alandır. Bu yıl yetişkin bir yavruya uydu vericisi taktık. Tepeli Pelikanlarla 1982 yılında tanıştık. İlk kez 1987 yılında Tepeli Pelikanlara halka taktık. Teknolojiyi de yakından takip ederek, 2018 yılında da uydu vericisi taktık. Uydu vericisi takılmasında bize destek veren Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne, EGE Üniversitesi Rektörlüğü’ne, Manisa, Balıkesir, Aydın, İzmir şube müdürlüklerine, EKODOSD Derneği’ne ve yerel balıkçılara teşekkür ederiz. Bundan sonra da aynı hassasiyetin ilgili kurumlar tarafından aynı şekilde gösterilip, Tepeli Pelikanların daha uzun yıllar gökyüzünde semalarda uçmasını diliyoruz.” Dedi. EGE Üniversitesi Biyoloji bölümünden Doç. Dr. Ortaç ONMUŞ “Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve EGE Üniversitesi arasında Tepeli Pelikanların korunması ve araştırılması protokolü kapsamında çalışmalar yapıyoruz. Bugün Büyük Menderes Deltası’nda bulunan Karina Dalyanı’ndaki yetişkin bir yavru Tepeli Pelikana uydu vericisi taktık.  Uydu vericisi taktığımız pelikanın ismini Karina koyduk.  Pelikanı birkaç yıl izlemeyi umut ediyoruz. Tepeli Pelikanlar nesli koruma altına alınmış bir tür ve sayıları oldukça az. Pelikanlar yavrulama döneminde İsrail Sazanı olarak bilinen istilacı balık türünü tüketmektedir. İstilacı olan bu türler, sulak alanlarımızda ki doğal türlerin yumurtalarını ve yavrularını tüketerek doğal balık stoklarına zarar vermektedir.

Yerel balıkların azalması sularımızdaki biyolojik çeşitliliği olumsuz etkiler ve sulak alanlarımız zarar görür. Tepeli Pelikanlar İsrail Sazanını tükettikleri için, sulak alanların ve biyolojik çeşitliliğin korunmasına katkı yapıyor.  Tepeli Pelikanları koruyarak, doğal alanları ve balıkları korumaya çalışıyoruz. Bugün bakıldığında Tepeli Pelikanların sayısı, dünyada çok bilinen Pandaların sayısından daha azdır. “ dedi. EKODOSD olarak 3 yıl önce,  deniz ve Dil Gölü arasındaki kıyı kordonu üzerinde yuva yapan pelikanların köpek, tilki ve çakal gibi hayvan türlerinin tehdidi altında olduğunun tespit edilmesiyle birlikte, WWF-Türkiye’nin yürüttüğü, Türkiye’nin Canı Hibe Programı’nca desteklenen “ Tepeli Pelikanları Koruyoruz” projesini, DKMP’lar ve EGE Üniversitesi’yle birlikte hayata geçirmiştik. Bugün, 52 yavrunun ebeveynleriyle birlikte bu platformda büyüdükleri görüldü. Pelikanların platformdaki üreme başarısına bakıldığında, sevindirici bir durum ortaya çıkmıştır. Kıyı kordonundaki diğer pelikanlar için, yeni yapay platformlar yapılarak genişletilmesi, hem güvende olmalarını hem de daha fazla üremelerini sağlayacaktır. Pelikan yavrularının yetişkinlerinden biri seçilerek, uydu vericisi takıldı. Bu uygulama, Büyük Menderes Deltası’nda ilk kez gerçekleşiyor. Pelikanın anlık olarak izlemesi yapılarak, gittiği alanlar izleniyor. Henüz uçamadığından, Karina Dil Gölü içindeki hareketleri takip ediliyor. Uçmaya başladığı andan itibaren, nerelere gittiği, beslenme alanları, biyolojik verileri günü gününe takip edilecek.

 

Tepeli Pelikanların nesillerini sürdürülebilmesi için yaşam alanlarının korunması da çok önemlidir. Özellikle son günlerde sık sık karşılaşılan Menderesin su kirliliğine bir çözüm bulunmazsa, bundan Tepeli Pelikanlar da olumsuz olarak etkilenecektir.

 

Kanat açıklığı yaklaşık 3,5 mt. olan ve yetişkin bir yavrunun ayakları bir insanın elinden büyük olduğu düşünüldüğünde, Tepeli Pelikanların ne kadar ilginç bir kuş olduğu anlaşılacaktır. Bu özellikleri ve nesli küresel ölçekte tehlike altında olması nedeniyle özellikle kuş gözlemcilerinin görmek istedikleri önemli bir kuş türüdür.

 

Tepeli Pelikanlar, bölgenin Kuşadası ve Didim gibi turizm kentlerinin ortasında bulunması nedeniyle, ekoturizm faaliyetlerine de katkısı olacaktır. DKMP’ların Ekoköy projesinde sembol tür olarak kullanılacaktır. Bölgeye gelen kuş gözlemcileri ve ekoturistler için pelikanın burada olması çok önemlidir. Büyük boyutta bir pelikan maketi yapılarak tanıtılması, pelikan amblemli hediyelik eşyaların üretilip gelen ziyaretçilere satılması, bölge halkının ekonomisine de katkı yapacaktır.