• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 19

Yesterday 62

Week 221

Month 1203

All 1914949

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

UMUDUMUZ GENÇLERDE

Günümüzde teknolojinin hızla geliştiğini, kırsaldan kentlere göç eden insanların çoğaldığını, doğa tahribatlarının ve çevre kirliliğinin giderek arttığını, ekosistemlerin bozulduğunu görmekteyiz.Bu kargaşa içinde, kentlerde yeşil alan bulamayan çocuklar yüksek binalarının arasında doğayı tanıyamadan büyüyorlar. Kentte yaşayan çocukların ebeveynleri doğaya ve çevreye meraklı ve duyarlıysa çocuklar şanslı oluyor. Ancak ne yazık ki büyük çoğunluğu bu şanstan mahrum bir şekilde yaşamlarını sürdürüyor.

Doğanın içine girmeyen, kuşları, böcekleri tanımayan, hayatında bir sulak alan görmeyen. ağacı dokunmayan, nesli tehlike altındaki türleri bilmeyen çocuklar, bu zenginlikleri tanımadan büyüyecek ve gelecekte bu değerlere olan tehditlere karşı gelemeyecektir.Günümüzde bakıldığında televizyonların, cep telefonlarının, bilgisayarların çocukların en önemli eğlencesi olduğu, , AVM’lerin ise oyun parkları haline geldiği görülmektedir.

Aslında her çocuğun doğaya ihtiyacı var. Doğaya çıkan çocukların hem bedensel hem de zihinsel olarak daha iyi gelişme gösterdikleri gözlenmektedir. Doğaya çıkan çocukların hayal güçlerinin daha kuvvetli, derslerinde daha başarılı, daha yetenekli ve yaratıcı oldukları gözlenmektedir.Mümkün olduğu kadar eğitim kurumlarında bu konularda sunumlar gerçekleştirmekteyiz. Ancak bunların hiçbiri yeterli değildir. Eğitim politikalarında doğa ve çevre mutlaka ders olarak görülmelidir.

Eğitim kurumlarında çok az çocuk bu konulara ilgi göstermektedir. Bunlardan birisi de İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri 1. Sınıf öğrencisi Selin AKTAŞOĞLU. Selin 14 yaşından bu yana EKODOSD’un etkinliklerine katılıyor. Doğaya artık farklı bir gözle bakıyor. 2000 Doğumlu olan Selin, küçük yaşından beri EKODOSD üyesi olma hayali vardı. 18 yaşına basarak yetişkin bir birey oldu ve ilk iş olarak EKODOSD’a üyeliğini yaptırdı. Şu anda EKODOSD’un en genç üyesi olma ünvanı onda. Arkasından gelecekler de var.

 

Yaren ve Mehtap henüz 17 yaşlarındalar. 1 yıl sonra onlarında ilk işi EKODOSD’a üye olmak. Şimdi TÜBİTAK projesi kapsamında Kuşadası Tülüşahı ve endemik bitki türleri üzerine bir araştırma yürütüyorlar. Yaşacan Enke, o da 15 yaşında. Almanya’da okumasına rağmen, teknolojiyi çok iyi kullanarak, bizim kadar buradaki gelişmeleri takip ediyor. Doğa ve kültür sevdalısı. Okulun her tatilinde kendini Türkiye’ye, özellikle Latmos(Beşparmak) Dağları’na atıyor. EKODOSD’a üye olmak için 3 yılı iple çekiyor. Umudumuz gençlerde. Bu gençlerin çoğalması kendi gelecekleri olan doğanın ve kültürün korunmasını, çevrenin temiz kalmasını sağlayacaktır.