• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 20

Yesterday 62

Week 222

Month 1204

All 1914950

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

DOĞAYLA BAŞBAŞA KALMAK İSTEYENLERİN ADRESİ “BAHÇECİK BOĞAZI”

 

Adı yoğun yapılaşmalarla anılsa da, kentin hemen yanı başında gizli kalmış birçok doğal hazinesi vardır Kuşadası’nın.Yoğun yapılaşmalar nedeniyle kıyı ekosistemindeki doğal bitki örtüsü büyük ölçüde tahrip olan Kuşadası’nda, hala doğallığını koruyan ve zengin biyolojik çeşitlilik barındıran alanlardan biri Bahçecik Boğazı’dır.

Antik dönemden beri doğal peyzajını koruyan Bahçecik Boğazı, flora ve fauna açısından zengin türlere ev sahipliği yapmaktadır.Şairlere ilham veren “Aşk Ağacı” olarak da bilinen ve Yehuda’nın duyduğu pişmanlık sonucu kendini astığı ağaç olan Erguvanların en güzel görüldüğü yerlerden biridir Bahçecik Boğazı.

 

Kentin yanı başında olmasına rağmen zengin bir yaban hayatı devam etmekte, yırtıcılar başta olmak üzere birçok kuş türü görülmektedir.Bahçecik Boğazı’nda her türlü bitkiyi, her türlü canlıyı görebilir ve bunları fotoğraflayabilirsiniz.Yaklaşık 8 km.lik yeşil bir vadinin içinde, Akdeniz bitki örtüsünün en güzel örneklerini görerek, kuşların cıvıltılarını dinleyerek, içiniz huzur dolu gezebileceğiniz bir doğa harikasıdır Bahçecik Boğazı.

4 Mevsim farklı bitki türlerini bünyesinde barındıran Bahçecik Boğazı’nın en güzel bitkileri bahar aylarında görülmektedir.Kuşadası’nın içinden yürüyerek gidebileceğiniz Bahçecik Boğazı’nda her an sizi gözetleyen bir çift gözle karşılaşabilir, bitkilerle böcekler arasındaki etkileşimi görebilirsiniz.

Aslında Kuşadası’nın içinde de yetişen, ancak yapılaşmalarla birlikte yok olan bitkilerin birçoğunu Bahçecik Boğazı’nda görmek mümkündür.

Orkidelerin en güzellerini Bahçecik Boğazı’nda görebilir ve onların harika formlarını dakikalarca izleyebilirsiniz.Kuşadası’nın orkideler açısından ne kadar zengin bir yer olduğunu, bu aylarda hemen her gün yeni bir orkide türünün çıktığını görebilirsiniz.Kekiklerin, adaçaylarının hoş kokuları duymak, tıbbi ve aromatik bitkilerin çeşitlerini, kargan çiçeklerinin harika renklerini görmek isteyenlerin adresi Bahçecik Boğazı’dır.Sık bitki örtüsü içinde baharın en güzel renklerini görebilir, endemik birçok türle karşılaşabilirsiniz.

Mart-Nisan aylarında çiçek bahçesine dönüşen Bahçecik Boğazı’nda doğanın bir gelin gibi süslendiğini görürsünüz.Sadece doğanın değil, tarihin izleri de görülür Bahçecik Boğazı’nda. Yeşil bir doğanın içinde yer alan ve antik dönemin mühendislik harikalarından biri olarak kabul edilen Efes’in su ihtiyacını karşılayan suyolları, Bahçecik Boğazı’nın her iki yanını gümüş bir kolye gibi sarmıştır.

Kuşadası’nın yanı başında henüz doğallığını yitirmemiş, zengin biyolojik çeşitlilik barındıran Bahçecik Boğazı, Tabiat Parkı olabilecek özelliklere sahip önemli bir doğa alanıdır. Gelecek nesillere taşımak için gidin, görün ve korunmasına katkıda bulunun.