• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 15

Yesterday 78

Week 155

Month 1137

All 1914883

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

LEYLEĞİ İLK GÖRENE 1 ÇUVAL UN KAMPANYASIEKODOSD derneğinin her yıl gerçekleştirdiği leyleklere karşı farkındalık yaratmak ve duyarlılığa teşvik etmek için, köylerde ilk leyleği görüp haber veren kişilere “1 Çuval Un Kampanyası” bu yıl da devam etti. Aşağı Büyük Menderes Havzası’nın leylek köylerinde, ilk leylek Söke’ye bağlı Burunköy’e geldi.Leyleği ilk gören kişi Tayfun SÜRÜCÜ oldu. Güneyyaka köyünden bir doğasever olan Tayfun SÜRÜCÜ, Burunköy’den geçerken leyleğin geldiğini haber vererek 1 çuval unu kazandı. Tayfun SÜRÜCÜ “Benim amacım un çuvalını almak değil, 1 yıl sonra leyleğin gelmesinin sevincini paylaşmaktı. Ben de EKODOSD’la bu sevincimi paylaştım. Sağolsun onlarda yapmış oldukları kampanyayla bana 1 çuval un verdiler.” Dedi.Leyleklerin gelmeye başladığı bu günlerde yöredeki birçok insan gökyüzüne bakmaya başladı. Burunköy’den sonra Avşar’dan Mehmet TEKİN, Gölbent köyünden Hatice TOMRUK leyleklerin geldiğini duyurdu. Bu kişilere de EKODOSD tarafından birer çuval un verilecek.

Amacımız sulak alan ekosistemi içinde önemli yeri olan leyleklerin nesillerini devam ettirmesine ve sulak alanların korunmasına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmaktadır.

2004 yılından bu yana leylekleri izleme ve koruma çalışmaları yapmakta, 2010 yılından bu yana da Ege Üniversitesi işbirliğiyle Aşağı Büyük Menderes Havzası köylerinde leylek yavrularını halkalama çalışmalarını sürdürmekteyiz.

 Yapılan halkalama çalışmaları leyleklerin Afrika’dan dönüp-dönmedikleri, aynı alana mı yoksa farklı alanlara mı gittikleri, kaç yıl yaşadıkları, beslenme alanlarındaki değişimler belirlenebilmektedir.Halkalama çalışmaları leylek köylerinde bu yılda sürdürülecektir. Her geçen yıl köylerde yaşayan vatandaşların leyleklere olan ilgisi ve bilinçlenmesi artmaktadır. Çocukların çok ilgisini çeken bu çalışmalar, leylek sevgisini de aşılamaktadır.