• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyeler

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 8

Yesterday 139

Week 256

Month 2134

All 1907244

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

ÇARŞAMBA SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU ARKEOLOG NEZİH BAŞGELEN OLDU

 

ATRO’nun Kuşadası’nda düzenlediği 21 Şubat Dünya Rehberler Günü etkinlikleri kapsamında sunum yapmak için Kuşadası’na gelen arkeolog Nezih BAŞGELEN, 2. Gün EKODOSD derneğinde bir sunum gerçekleştirdi.Nezih BAŞGELEN "Eski Kartpostallarla Batı Anadolu Antik Kentleri" konulu bir sunum yaptı.

Pergamon, Sardeis, Ephesos, Smyrne, Tralleis, Hierapolis, Laodikeia, Magnesia, Aphrodisias, Priene, Herakleia ve Kuşadası’yla ilgili 1900’lü yıllara ait kartpostallar üzerinden Batı Anadolu’nun antik kentlerini anlattı.Bu antik kentlerden yabancı seyyahlar tarafından Avrupa müzelerine götürülen eserler konusunda bilgi verdi.Günümüzden 100 yıl öncesinde basılan kartpostallardaki antik kentlerle, o dönemde var olan yapılaşmalar arasındaki uyumu ve günümüzde oluşan bozulmaları anlattı.Türkiye coğrafyasındaki doğal ve kültürel zenginliklere ve bu değerlerin korunmasına dikkat çekti.

Özellikle Ege ve Akdeniz’in hem doğal hem kültürel değerler bakımından çok zengin kaynaklara sahip olduğunu, bu bölgelerin bütünsel olarak korunması gerektiğini söyledi. Zeytin ve incir ağacının olduğu bölgelerde yetişen felsefecileri ve bilgeleri, geçmiş uygarlıklardaki gelişmeleri anlatarak, bu ağaçların mutlaka korunması gerektiğini belirtti.

Antik adı Latmos olan Beşparmak Dağları’nın, bir açık hava müzesi niteliğinde bir yer olduğunu, Dr. Anneliese PESCHLOW’un bulduğu tarih öncesi kaya resimlerinin benzersiz özellikleri bulunduğunu, bu dağların bütünsel olarak korunarak turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.

Arkeoloji, sanat tarihi, etnografya, turizm, tarihi ve doğal çevrelerin korunması hakkında yayınlanmış bine yakın çalışması olan arkeolog Nezih BAŞGELEN’e sunumdan sonra, üyelerimizden Caferli Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Nazlı Deniz KURUOĞLU tarafından EKODOSD’un teşekkür belgesi takdim edildi.