• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 18

Yesterday 78

Week 158

Month 1140

All 1914886

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

ÇARŞAMBA SÖYLEŞİLERİNİN BU HAFTAKİ KONUĞU PROF. DR. MURAT BİLECENOĞLU OLDUÇarşamba Söyleşilerinin bu haftaki konuğu ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Bilecenoğlu oldu. “Türkiye Denizlerindeki Biyoçeşitlilik Değişimi” konulu bir sunum gerçekleştirildi.Öncelikle Dünyadaki karasal ve sıcak noktalar konusunda bilgi verildi. Türkiye’nin sıcak nokta içindeki yeri, karasal ve denizel olarak anlatıldı. Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz bölgesindeki tür zenginliği, endemizm oranı, tehlike altındaki türler ilgili bilgilendirme yapıldı.


Denizel biyoçeşitliliğin korunması konusunda, özellikle nesli tehlike altındaki türlerle ilgili çalışmalar yapan Bilecenoğlu, tür/popülasyon azalmasına yol açan; aşırı avcılık, habitat kaybı ve pollüsyon gibi biyoçeşitlilik değişimini hızlandıran etkenler konusunda bilgi verdi.Tür/popülasyon artışında ise, yabancı türlerin öne çıktığını söyledi. Denizlerimizde; IUCN’in kriterlerine göre, tehlike altındaki balık türlerinin yaklaşık 300 olduğunu söyleyerek, bugüne kadar kaybedilen türleri görseller üzerinden anlattı. Denizlerimizdeki bazı nadir türlerin yok olma tehlikesi altında olduğunu belirtti.


Denizlerimizde yaşayan köpekbalıkları hakkında bilgi vererek, bunların ekosistem içindeki yeri ve bu canlılarla ilgili yanlış bilinenlerin doğrularını anlattı.Son 150 yılda yaklaşık 600 yabancı türün denizlerimize girdiğini ve bunların oranlarına bakıldığında, bu yabancı türlerden %70’inin açılan Süveyş Kanalı vasıtasıyla Kızıldeniz’den geldiğini, %18’inin gemilerle taşınım yapıldığını, doğal bir kanal olan Cebelitarık Boğazı’ndan kıyılarımıza sadece %11’inin geldiğini, %1’inin de akuakültürle kıyılarımıza ulaştığını söyledi.

Yerli sandığımız ancak yabancı tür olan birçok deniz canlısının ticari öneme sahip olduğunu ve ülke ekonomisine de önemli katkı yaptığını belirtti. Birbirine çok yakın olan türler arasındaki farkları göstererek, yabancı türlerin baskın tür haline geldiğini söyledi. Balıkçılığı, turizmi, insan sağlığını yakından ilgilendiren yabancı türleri, görseller üzerinden anlattı. Denizanaları ve denizyıldızlarının olumsuz etkileri konusunda bilgi vererek, neler yapılması gerektiği konusunda bilgi verdi. Yabancı ülkelerdeki olumsuz etkilerin sonuçlarını görseller üzerinden gösterdi. Ülkemiz kıyılarında nerelerde olduğu ve zaman içinde nerelere kadar çıkabileceklerini anlattı.Son günlerde basın ve medyaya sık sık çıkan Balon Balığı ile bilgi verdi. Balıkla karşılaşılması halinde ne yapılması gerektiğini anlatarak etinin kesinlikle yenmemesi gerektiğini söyledi.Konukların sorularını yanıtlayan Bilecenoğlu’na, EKODOSD’un denetim kurulu üyesi Rüştü Kirman tarafından derneğin teşekkür belgesi takdim edildi.