• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 42

Yesterday 53

Week 255

Month 851

All 1912815

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

KUŞADASI’NIN ÖNEMLİ BİTKİLERİ ve ANIT AĞAÇLARI FOTOĞRAF SERGİSİ

 

  

Kuşadası Belediyesi – EKODOSD işbirliğiyle “Kuşadası’nın önemli bitkileri ve anıt ağaçları fotoğraf sergisi” ve aynı adı taşıyan Kuşadası Belediyesi’nin bastırdığı kitabın tanıtımı, İbramaki Sanat Galerisi’nde yapıldı. Açılışa gelen konuklara “Kuşadası’nın Önemli Bitkileri ve Anıt Ağaçları” kitabı dağıtıldı.

 

Açılışa Kuşadası Kaymakamı Muammer AKSOY, Kuşadası Belediye Başkanı Özer KAYALI, Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ayşe ŞERİFOĞLU, Belediye Meclis Üyesi Zekeriya TÜNK, Kuşadası Liman başkanı Yaşar KARABACAK, Ada Dağcılık Fotoğrafçılık Bisiklet ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü, EKODOSD üyeleri ve çok sayıda doğasever katıldı.

 

Açılışta konuşma yapan Kuşadası Kaymakamı Muammer AKSOY “ Doğal zenginliklere sahip çıkmanın önemini vurguladı. “Pek çok imkana ve avantaja sahip olabilirsiniz. Ancak sahip olduğunuz doğal değerlerin farkında değilseniz ve onları koruyamıyorsanız diğer şeylerin bir önemi kalmaz. Dilek Yarımadası Büyük Menederes Deltası Milli Parkı ve barındırdığı bitkisel çeşitlilik, Kuşadası’nın en önemli zenginliklerindendir. Kuşadası’nın sahip olduğu bu zenginliklerin ortaya çıkarılması ve korunmasında büyük payı olan EKODOSD’a teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kuşadası Belediye Başkanı Özer KAYALI “ Doğa araştırmaları ile farklı bitki türlerini ortaya çıkaran ve bu sayede Kuşadası’nın tanıtımına katkı yapan EKODOSD’a destek olmak bizim görevimizdir. Kuşadası aralarında 1751 yaşında olan ve halen zeytin vermeye devam eden bir ağacında olduğu çok sayıda anıtsal nitelik taşıyan ağaca ev sahipliği yapmaktadır. Bu ağaçlarla ilgili bakım ve onarım çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Kuşadası anıt ağaçlarla birlikte endemik bitkileri de barındırmaktadır. Bunların içinde en önemlisi Kuşadası Tüllüşahı’dır. Doğal değerlerimizi korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla yaptığımız çalışmaları önümüzdeki süreçte de devam ettireceğiz” dedi.

 

Endemik bitkilerin de içinde bulunduğu Kuşadası Florası’nın, kentleşme ve turizm baskısından dolayı zarar görmesini engellemek ve en aza indirmek için, 2010 yılından buyana, Kuşadası Belediyesi’nin destekleriyle, PAÜ – EKODOSD işbirliğiyle bitki envanter çalışmalarını yürütmekteyiz. Ülkemizde yaklaşık 12.000 tür bitki yetişmektedir. Bu sayının Avrupa kıtasının tümünde yayılış gösteren bitki türlerine yakın olması, bitki türleri açısından Türkiye’nin ne kadar zengin olduğunu göstermektedir.

 

Kuşadası ve çevresi de ülkemizdeki bitki çeşitliliğinin yoğun görüldüğü zengin alanlardan biridir. Özellikler geofitler açısından yani soğanlı, yumrulu ve rizomlu bitkiler açısından. oldukça önemli olan Kuşadası’nın, Tüllüşah ve Campanula tomentosa gibi birçok bitki türünün bilim dünyasına tanıtıldığı yer olarak bilinmektedir.

 

Kent florasının zenginliği, çevresinde yetişen bitki türlerinin sayısıyla ve bu bitkilerin yaşam alanlarının mutlak korunmasıyla ölçülebilir. Kuşadası son 30 yıl içinde, kontrolsüz ve plansız kentleşme nedeniyle, bu bitkilerin yaşam alanlarından birçoğunu kaybetmiştir. Ekolojik açıdan Batı Anadolu’nun en hassas bölgelerinden biri olan Kuşadası, yoğun yapılaşmalarla, hem florasını hem de zeytinlik alanlarını büyük ölçüde yitirmiştir. 2010 yılından bu yana bilimsel olarak yapılan envanter çalışmalarına bakıldığında, her türlü olumsuz gelişmeye rağmen, kent içinde bile endemik ve nadir olarak 611 bitki türünün görülmesi, Kuşadası’nın flora açısından ne kadar zengin olduğunu da göstermektedir.

 

Kuşadası’nın güneyinde yer alan Dilek Yarımadası Milli Parkı, Akdeniz’den Karadeniz’e kadar tüm Anadolu’da var olan bitki türlerinin, doğal olarak bir arada görüldüğü önemli bir doğa alanıdır.

 

Buradaki benzersiz biyolojik çeşitlilik nedeniyle, Avrupa Konseyi tarafından “Flora Biyogenetik Rezerv Alanı” yani, bitki örtüsü açısından soyu tükenmekte veya genetik çeşitliliği çok azalmakta olan bir canlı türü ya da topluluklarını korumaya yönelik uluslararası düzeyde koruma alanı olarak kabul edilmiştir. Akdeniz, İran-Turan ve Avrupa-Sibirya gibi üç farklı bitki coğrafyasının örneklerinin çok kısa mesafelerde görülebilmesi, bir turizm kenti olan Kuşadası’nda yapılacak Botanik Turizmi açısından da çok önemlidir.

 

Dilek Yarımadasının biyolojik zenginliğinin yaklaşık 50 yıldan günümüze kadar ulaşmasının tek nedeni, Milli Park olarak korunmasından dolayıdır. Ancak şu da iyi bilinmelidir ki, Milli Park çevresiyle birlikte korunduğu sürece geleceğe taşınabilecektir.  Yapılan arazi çalışmalarında, Milli Park dışında kalan ormanlık alanlarda bazı bölümlerin milli parktan daha zengin biyolojik çeşitlilik gösterdiği görülmektedir.

 

Bu alanların bütünsel olarak korunabilmesi için, Kurşunlu Manastırı’nı da içine alacak şekilde, Milli Park sınırlarına dahil edilmesi gerekir. Bu sayede sadece bitkilerin, ağaçların değil aynı zamanda dar alana kısıp kalan canlı türlerinin de hayatta kalmasını sağlayacaktır. Aksi durumda buradaki biyolojik çeşitliliğin yok olmasına neden olacaktır.

 

Endemik ve nadir bitki türlerinin bulunduğu, aynı zamanda diğer canlı türlerine de ev sahipliği yapan bu alanların zarar görmesinin engellenmesi, gerekli tedbirlerin alınması ve korunmasının sağlanması için hepimize, asıl önemlisi yerel yönetimlere ve kamu kurumlarına önemli görev düşmektedir.

 Kuşadası sadece bitki türleriyle değil, Roma Dönemi’nden günümüze kadar gelebilmiş, anıt ağaçları bakımından da zengin türlere ev sahipliği yapmaktadır.

 Roma Dönemi’ne ait bir zeytin ağacı, İstanbul’un kurtuluşundan önce doğmuş bir Tüylü Meşe ağacı, Osmanlıyla birlikte yaşamış ve hala bizlerle birlikte yaşamaya devam eden diğer ağaçlar Kuşadası’nın doğal zenginlikleridir.

 Bugüne kadar farklı türde anıtsal nitelik taşıyan 16 tür ağacın yaş tespitleri yapılmış ve araştırmalar devam etmektedir.

 Kuşadası Kaymakamı Muammer AKSOY, bu tür çalışmalara her zaman duyarlı olarak destek olmuştur. Kendisine katkıları için teşekkür ederiz.

 Serginin oluşmasına ve bitki kitapçığının basılmasına katkı yapan Kuşadası Belediye Başkanı Özer KAYALI’ya teşekkür ederiz.

 2010 yılından bu yana bitki envanter çalışmalarında bilimsel olarak katkı veren Prof. Dr. Ali ÇELİK’e, Kuşadası Kent Florası ile ilgili yüksek lisans tezi hazırlayan Semira AYDEMİR’e, Kuşadası’nın anıtsal nitelikli ağaçlarının yaş tespitlerinin belirlenmesi ve iyileştirme çalışmalarına katkı yapan Prof. Dr. Hüseyin Cahit ŞAT ve Yrd. Doç. Dr. Beyza ŞAT GÜNGÖR’e, bitki kitapçığının İngilizce çevirilerini gerçekleştiren yönetim kurulu üyemiz Turizm Fakültesi İngilizce okutmanı Yeşim CİNBAŞ’a, EKODOSD olarak teşekkür ederiz.

 

"Kuşadası'nın Önemli Bitkileri" isimli fotoğraf sergisi, 11 Şubat 2018 tarihine kadar İbramaki Sanat Galerisi'nde görülebilir.