• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 43

Yesterday 53

Week 256

Month 852

All 1912816

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

ÇARŞAMBA SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU YÜCEL ÖZDEMİR OLDU

 

Çarşamba Söyleşilerinin bu haftaki konuğu Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Araştırma Görevlisi Yücel ÖZDEMİR oldu.Yücel ÖZDEMİR “Somut Olmayan Kültürel Miras ve Ekolojik Yaşam” konulu bir sunum gerçekleştirdi.Yapılan söyleşiye, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ayşe ŞERİFOĞLU, Onursal Üyemiz Gürsel TONBUL ve EKODOSD üyeleri katıldı.

ÖZDEMİR, Unesco’nun Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme hakkında bilgi verdi.

Folklorun ve geleneksel kültürün korunması, kültürel ifade çeşitliliğinin korunması, somut olmayan kültürel mirasın korunması sözleşmeleri hakkında bilgi sundu.

Anadolu halk takviminin;  herhangi bir yöre insanının temelde kültürel miras olarak edindiği doğal olgularla, toplumsal kurumlar ve olgular arasındaki uzun süreli deneyimlere dayalı ilişkilerin kurulduğu dinsel, tarihsel, töresel, eğitsel, inançsal, hukuksal, tarımsal, siyasal, ekonomik bağın anımsama ve anımsatma görevini üstlenmiş olan zaman-hayat ikilisinin bir dizgesi olduğunu söyledi.

Halk takvimindeki ZEMHERİ, GÜCÜK AYI, İLK YAZ, APRİL, VERİM AYI, KİRAZ AYI, ORAK AYI, ÇÜRÜK AYI, İLK GÜZ, ORTA GÜZ, AĞIR GÜZ, KARA KIŞ’la ilgili bilgileri örnekler vererek anlattı.

Kuşadası’nın somut olmayan kültürel miras derleme çalışmalarının köylerde başlatıldığını ve bunun sonucu olarak, kent içinde bu konuyla ilgili bir müzenin kurulacağını söyledi. Sözlü Gelenek ve Anlatılar,  Gösteri Sanatları Toplumsal Uygulamalar,  El Sanatları Geleneği, Doğa ve Evrenle İlgili Bilgi ve Uygulamalar,  Yaşayan İnsan Hazineleri,  Şifacı Otlar ve Halk Mutfağı, Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda sona erecek masallar rotasıyla ilgili konularda çalışmaların sürdürüleceğini söyledi. EKODOSD’un teşekkür belgesi, onursal üyemiz Gürsel TONBUL tarafından Yücel ÖZDEMİR’e takdim edildi.