• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 42

Yesterday 53

Week 255

Month 851

All 1912815

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

YAYLAKÖY ÖĞRENCİLERİ KUŞADASI TÜLLÜŞAH’IYLA İLGİLİ ARAZİ ÇALIŞMASI YAPTI

Antik adı Mykale olan Samson Dağları’ndan adını alan Kuşadası Tüllüşahı ve Aydın Gaşağı (Rhaponticoides mykalea) olarak bilinen endemik bitki, İsviçreli Max Nydegger-Hügli tarafından 1978 yılında Kuşadası-Davutlar arasında yol kenarından toplanmıştır.Max Nydegger-Hügli tarafından toplanan bu örnekler, İsviçreli Botanikçi Arthur Huber-Morath tarafından toplandığı yerin antik adı verilmiştir. Bu endemik bitki IUCN’nin tehlike kategorisi CR (çok tehlikede) kapsamındadır.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Tür Koruma Eylem Planı içine alınan Kuşadası Tüllüşahı/Aydın Gaşağı’nın korunması, tanıtımı ve türe karşı tehditlerin belirlenmesine yönelik yerel düzeyde kurumsal kapasitenin oluşturulması, gerekli bilgi ve becerilerin kazandırılması çalışmaları, AYDIN DKMP, KUŞADASI KAYMAKAMLIĞI, KUŞADASI BELEDİYESİ, ADÜ, EKODOSD VE MUHTARLIKLAR işbirliğiyle başlatılmıştır. Eylem Planının yürütücülüğü ve bilimsel çalışmaları ADÜ Biyoloji bölümünden Doç. Özkan EREN ve ekibi tarafından yapılmaktadır.

 

Geçtiğimiz günlerde Tüllüşahlarla ilgili sunum yaptığımız Kuşadası Yayla İlkokulu öğrencileriyle bugün bir arazi çalışması gerçekleştirdik. Yayla İlkokulunun Müdürü Gürcan ÖZTÜRK, öğretmeni Oya ÜYÜCÜ ve küçük öğrencilerle birlikte, köy içinde bulanan Tüllüşahları inceledik.

Geçtiğimiz yıldan kalan Tüllüşahların gövdelerinin yanında, ne kadar boylandıklarını gösterdik. Çiçeklendiklerinde çok kolay bir şekilde bulunabileceğini ve doğada gözlem yapmalarını, buldukları takdirde bilgi vermelerini söyledik.Gövde üzerindeki tohumların nasıl yayılış gösterdiğini, Yaylaköy civarında nerelerde olduğunu anlattık.

Çiçeklenme dönemine kadar önümüzdeki 5 ay, Tüllüşahları izlemelerini, nasıl gelişim gösterdiklerini, çiçeklerin doğuşunda gözlem yapmalarını ve bu evreleri yazmalarını söyledik.

 

“Vahim Durumda” (CR) kategorisinde, yani çok yakın gelecekte yok olma riski altında bulunan Kuşadası Tüllüşah’ının gelecek nesillere ulaşması için, bugünün çocuklarının bu bitkiyi tanıyıp, korunmasına katkı yapmaları çok önemlidir. Sürekli yaşam alanları daralan ve azalan Kuşadası Tüllüşah’larından tehlikede olan bazıları, Güvercinada, Doğal Botanik Park ve Adagöl’e taşıması yapılmıştı.

 Yapılan izlemelerde her üç alanda da bu yıl Tüllüşahların çıktığı görüldü. Ziyaretçilerin bu hassas bitkiye zarar vermemesi için, Kuşadası Belediyesi tarafından etrafı koruma altına alınarak, bilgilendirme panoları dikilecektir.