• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 42

Yesterday 53

Week 255

Month 851

All 1912815

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

ÇARŞAMBA SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU TAMER ARTUĞ OLDU

 

Çarşamba Söyleşilerinin bu haftaki konuğu ADÜ Turizm Fakültesi’nde İspanyolca Okutman ve Profesyonel turist rehberi olan Tamer ARTUĞ oldu.Tamer ARTUĞ, pek fazla bilinmeyen konularda kültürel bilgiler, İspanya ve Latin Amerika konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Osmanlı ve İtalyan tüccarların birbirleriyle bazen dragoman denilen çevirmen veya rehber ile anlaştıklarını, onlar olmadığı zamanlarda İtalyan deniz tüccarlarının “çuvalları veya yelkenleri taşı” anlamındaki sözlerini, İtalyanca olarak “cargare la trompa” diyerek bağırdıklarını, bizim Osmanlı tüccarlarının bunu “karga tulumba taşı” olarak anladıklarını ve günümüzde de bu deyimin bu şekilde kullanıldığını söyledi. Bunun gibi bazı deyimlerde kullanılan kelimelerin aslında yanlış anlaşıldığı, gerçek anlamlarının çok farklı olduğu söylendi. Afrodit’ten, Hermes’e, Amazonlardan, Kalaş’lara kadar pek fazla bilinmeyen kültürel bilgilerden çeşitlemeler sundu.

Kalaşlar’ın bugünkü Afganistan, Pakistan ve Hindistan coğrafyasında yaşadıklarını, bu bölgeye önce Kafiristan daha sonra Nuristan dendiği, farklı kültürel benlikleriyle giydikleri kıyafet, gelenek ve görenekleriyle bölge coğrafyasının tam zıttı olarak varlıklarını sürdürdüklerini anlattı. Dillerinin içinde her ne kadar Afganca ve Peştu dilleri ağır basmasına rağmen Makedonca ve Arnavutça dillerinden kelimelere rastlamanın mümkün olduğunu söyledi.

 

Görselle üzerinden İspanya’yı anlatan Tamer ARTUĞ, bir dönemde yaşamış olduğu Latin Amerika ülkelerinin başkentleri, para birimleri, nüfusları, sosyal yaşamları, kültürleri, en ünlü yemek ve tarım ürünleri, folklorik oyunları, festivalleri hakkında bilgiler verdi.

Konuklar tarafından soru yağmuruna tutulan Tamer ARTUĞ’a, Güney Amerika ülkelerine yapılacak ziyaretlerde yaşanabilecek sorunlar, ülkelerin en önemli özellikleri, nelerle karşılaşabilecekleri, yemek kültürleri gibi birçok soru soruldu. Bir daha ki sefere Maya uygarlığıyla ilgili geniş bir sunum yapabileceğini belirtti.Söyleşiden sonra, EKODOSD’un teşekkür belgesi İngilizce okutman Neslihan HURDA tarafından,  Tamer ARTUĞ’a takdim edildi.