• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 42

Yesterday 53

Week 255

Month 851

All 1912815

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

KUŞADASI ADA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NDE SUNUM YAPILDI

 

 

Kuşadası Ada Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bir sunum gerçekleştirdik. Kuşadası ve çevresindeki doğal ve kültürel kaynak değerleri, bu zenginliklere olan tehditler ve yapılan koruma çalışmaları anlatıldı.Bir kıyı kenti olan Kuşadası’nda denizel biyoçeşitliliğin çok önemli olduğu vurgulandı. Deniz ekosisteminin önemli canlılarından olan deniz kaplumbağalarıyla ilgili yapılan koruma çalışmaları görsellerle anlatıldı. Akdeniz Foku ve Yunus gibi deniz memelileriyle ilgili Kuşadası’nda yapılan çalışmalar gösterildi.

Kuşadası ve çevresindeki bitki envanter çalışmaları, anıt ağaçlar ve endemik bitki türleri ve koruma çalışmaları ve bu zenginliklerin Kuşadası turizmine olumlu katkıları ve kazanımları anlatıldı.Yaban hayvanları, kuşlar ve sulak alanlarla ilgili bilgiler verilerek, bunlara olan tehditler ve yapılan çalışmalar aktarıldı. Yok olan türlerle ilgili bilgi verildi. Kalan önemli bitki ve hayvan türlerinin neden ve nasıl korunması gerektiği, bu canlıların yaşam alanlarında neler yapılması konularında bilgi verildi.

 

Kara, deniz ve nehirlerimizde yaşanan çevre kirliliği, görseller üzerinden anlatıldı. Kendi geleceklerini yakından ilgilendirmesi nedeniyle, öğrencilerin bu konuya hassasiyet göstermelerinin çok önemli olduğu söylendi.Kuşadası ve çevresinin doğal zenginliklerinin yanında, kültür varlıkları açısından da çok önemli değerleri bulunduğunu, bu zenginliklerin hem korunması hem de tanıtılması için, kurumların, üniversitelerin ve sivil toplum örgütlerinin işbirliğinin çok önemli olduğu vurgulandı.

 

Eğitim kurumlarında yapılacak bu tür sunumların, öğrencilerin doğal ve kültürel zenginliklerimizi tanımasını, duyarlı ve sorumlu bireyler olmasını katkı sağlayacağı belirtildi. Eğitim kurumlarındaki öğretmenlerin duyarlılık gösterip, sivil toplum örgütleriyle işbirliği yaparak, öğrenciler üzerinde farkındalık yaratılmasını sağladıkları için teşekkür ederiz.