• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 43

Yesterday 53

Week 256

Month 852

All 1912816

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

KUŞADASI TÜLLÜŞAHI (AYDIN GAŞAĞI) ÇALIŞTAYI YAPILDIOrman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün,  2017 Yılı stratejik Koruma Planı içine aldığı Kuşadası’nda yetişen Tüllüşah/Aydın Gaşağı (Rhaponticoides mykalea) bitkisinin, Tür Koruma Eylem Planı Çalıştayı Kuşadası’nda yapıldı.Tanıtım toplantısına Kuşadası Kaymakamı Muammer AKSOY, Kuşadası Belediye Başkanı Özer KAYALI, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdür Yardımcısı Osman MALKOÇ, Sulakalanlar Şube Müdürü Mehmet UZUNER, Aydın Şube Müdürü Özcan SEÇİLMİŞ, kurum temsilcileri, okulların fen ve biyoloji öğretmenleri katıldı.


Kuşadası Kaymakamı Muammer AKSOY, Kuşadası Belediye Başkanı Özer KAYALI ve 4. Bölge Müdür Yardımcısı Osman MALKOÇ’un konuşmalarından sonra sunumlar gerçekleştirildi.Kuşadası Kaymakamı Muammer AKSOY ve Belediye Başkanı Özer KAYALI; Kuşadası’nın, doğal kaynak türleri açısından önemli türlere ev sahipliği yaptığı, bu değerlerin gelecek nesillere ulaştırılması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini belirtti. Bu değerlerin turizmin gelişimine önemli katkı yapacağını belirttiler. Tüllüşahların yaşadığı alanların araştırılarak, korunması için ilgili kurumların işbirliğinin yapılması için bir çalışma başlatılmasını söylediler.


Aydın Şubesinde Yüksek Mühendis olan İstemihan M. KAHRAMAN; Türkiye’de nesli tehlike altında olan türlerin korunmasına yönelik, DKMP Genel Müdürlüğü’nün Tür Koruma Eylem Planı listesindeki 16 tür arasına Kuşadası’ndaki yetişen Tüllüşah/Aydın Gaşağı (Rhaponticoides mykalea) bitkisinin de girdiğini belirterek, eylem planını hakkında bilgi verdi. Kuşadası Tüllüşahının Tür Eylem Planı hazırlama işinin DKMP Genel Müdürlüğü ile Aydın Adnan Menderes Üniversitesi arasında bir protokol çerçevesinde, paydaşlarla birlikte yürütüleceği söylendi.


Adnan Menderes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Özkan EREN,  Tüllüşah/Aydın Gaşağı (Rhaponticoides mykalea) bitkisini bilimsel olarak anlattı. Bitkinin gelişimini, lokalitelerini, tür koruma eylem planı çerçevesinde yapılması gerekenleri ve hedeflerin neler olması gerektiği konusunda bilgi verdi. Paydaşların önerileri alarak, sorularını yanıtladı.EKODOSD Başkanı Bahattin SÜRÜCÜ; Kuşadası Tüllüşahı’yla ilgili geçmişten günümüze yapılan çalışmaları görseller üzerinden anlattı.


Biyolojik çeşitlilik açısından, başta Milli Park olmak üzere çok zengin kaynaklara sahip Kuşadası’nın önemli endemik bitkilerinden biri olan, Tüllüşahın  “Vahim Durumda” (CR) kategorisinde, yani çok yakın gelecekte yok olma riski altında bulunduğunu, kalanların mutlaka korunması gerektiğini söyledi.


Yaylaköy, Soğucak ve Kuşadası arasında dağınık bir şekilde bulunan Tüllüşahların doğal habitatları, geçmişte açılan tarım arazileri ve yoğunlaşan yapılaşmalarla birlikte oldukça azaldığı, kalanlarının korunmasının, Kamu Kurumları, Yerel Yönetim, DKMP, Üniversite ve sivil toplum örgütlerinin işbirliğine bağlı olduğunu belirtti.


Ülkemizde yeni gelişen Botanik Turizmi açısından Kuşadası’nın zengin kaynaklara sahip olduğu, bu değerlerin koruma-kullanma dengesi gözetilerek turizme de kazandırılması gerektiğini söyledi.