• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 43

Yesterday 53

Week 256

Month 852

All 1912816

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

ÇARŞAMBA SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU DEĞER EREN OLDU.

Her hafta EKODOSD derneğinin bahçesinde yapılan Çarşamba Söyleşileri etkinliğinin bu haftaki konuğu EKODOSD üyesi Değer EREN oldu. Yurt dışında charity - run olarak bilinen kollektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de yaygınlaştırma çalışmalarını sürdüren Adım Adım sivil toplum oluşumunun gönüllülerinden olan Değer EREN, oluşumun neler yaptığını, nelere dikkat çektiğini ve sivil toplum örgütlerine ne gibi yarar sağlandığını anlattı.

Koşu serüveninin 2011 yılında başladığını söyleyen EREN,  kanserli hastalar yararına yapılan bir yardımseverlik koşusunun tanıtım afişinde yer alan “Maraton koşmak mı zor, Kemoterapiyi dene !” sloganının kendisini çok etkilediğini söyledi.  Uzun yıllar boyunca kronik bir hastalık nedeniyle hastanede yatan annesini düşünerek, koşarak hasta insanlara yardım etmek fikrinin çok hoşuna gittiğini ve bu nedenle koşuya başladığını belirtti. Söktaş’ta Pazarlama Bölümünde Bölge Yöneticisi olarak çalışan Değer EREN, hayatının hiçbir döneminde düzenli spor yapmadığını, bu yazıyı okuduktan sonra ilk 100 mt.yi nefes nefese koştuğunu, daha sonra kendine bir program hazırlayarak çalışmalara başladığını anlattı. İlk olarak Avrasya Maratonuna katıldığını, Boğaziçi Köprüsünden geçerken duyduğu hazzı ve bitirebilmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Bugüne kadar yaptığı antrenmanlarda 3700 km. koştuğunu, bunun Kuşadası’ndan Londra’ya kadar bir mesafe ettiğini söyledi. Kendisinin çalışma saatleri haricinde TV’lerden, sosyal medyadan vb. işlerden tasarruf ederek, bu zamanı yarattığını, ailesinin ve arkadaşlarının bu konuda çok destek olduklarını söyledi. Koşmanın faydalarını, düzenli koştuktan sonra hiç hasta olmadığını, kilosunu kontrol ettiğini anlattı. Koşma ile hayatına eş zamanlı giren başka birşeyin ise, Adım Adım ve onlar aracılığı ile sivil toplum kuruluşları için yardım toplamak, yani yardımseverlik koşusu yapmanın kendisine çok keyif verdiğini söyledi.

Yurtdışında ‘charity run’ olarak bilinen kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kurulan ilk sivil toplum oluşumu olan Adım Adım Oluşumu sayesinde gönüllü olarak birçok etkinliğe katıldığını, bu sayede STK’lara maddi kaynak ve tanıtım desteği sağladığını belirtti. Adım Adım bünyesinde, eğitim, çocuk, insan hakları, kadın, doğal afetler, sağlık, çevre, toplumsal gelişim gibi farklı faaliyet alanlarında çalışan STK’ların projelerini seçip,  koşarak bağış toplanabileceğini ve en önemlisi farkındalık yaratılabileceğini belirtti.

 

Değer EREN, mesleğini başarıyla sürdürerek, zaman ayırıp hem koşuyor hem de koşarak farkındalık yaratıp, STK’lara ve onların önemli projelerine katkı sağlıyor. İyilik için ve daha güzel yarınlar için çalışan insanların hala var olduğunu belirten EREN, bunların sivil toplum kuruluşlarındaki gönüllülerden oluştuğunu söyledi.

Etrafınızda şikayet eden ve umutsuzluk yayan her türlü sese kulak vermeden, sosyal sorumluluk bilinciyle herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini söyleyen EREN, biraz araştırıldığında irili ufaklı pek çok STK gönüllüsünün, yardıma muhtaç insanlar, hayvanlar için, doğanın, çevrenin, tarihin ve kültürün korunması için menfaat beklemeden yaptığı çalışmaların görülebileceğini söyledi. Gönüllü olmak, karşılık beklemeden, kendi dışındakiler için birşey yapmak, dünya üzerinde iyiliği arttırmanın ilk adımı olduğunu söyleyen EREN, herkesin mutlaka yardım edeceği bir alan olduğunu, bu anlamda STK’lara destek vererek gönüllü olunması gerektiğini, bunu yapmanın insanın ruhuna ve psikolojisine olumlu etkileyeceğini söyledi.

İlgiyle izlenen söyleşiden sonra konuklar çok etkilendiklerini ve Değer EREN’den pozitif enerji aldıklarını belirterek pek çok soru sordular.Programında Kapadokya’da yapılacak yardımseverlik koşusu olduğunu söyleyen Değer EREN’e, EKODOSD’un teşekkür belgesi Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ayşe GÜNBEY ŞERİFOĞLU tarafından takdim edildi.