• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyeler

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 5

Yesterday 88

Week 252

Month 1274

All 1910964

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

ÇARŞAMBA SÖYLEŞİLERİNİN BU HAFTAKİ KONUĞU PROF. DR. OĞUZ TÜRKOZAN OLDU

 

Her hafta EKODOSD’un bahçesinde düzenlenen Çarşamba Söyleşilerinin bu haftaki konuğu,  ADÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz TÜRKOZAN oldu. Türkozan, dünyadaki deniz kaplumbağalarıyla ilgili genel bilgiler verdi.

Dünya denizlerinde bilinen Dermochelys coriacea, Eretmochelys imbricata, Lepidochelys kempii, Lepidochelys olivacea, Chelonia mydas, Caretta caretta ve Natator depressus türü 7 deniz kaplumbağasının olduğu, bunlardan sadece Caretta caretta iribaş deniz kaplumbağalarının ve Chelonia mydas türü yeşil kaplumbağaların ülkemiz kıyılarında yuva yaptıklarını anlatıldı. Ülkemizdeki geçmiş dönemlerde ve günümüzde ki deniz kaplumbağalarıyla ilgili yapılan çalışmalar anlatıldı. Özellikle C.caretta’ların marka haline geldiği, Chelonia mydas türü yeşil kaplumbağanın ise çok az bilindiği söylendi.

 

Dünyada C.caretta’ların en fazla yuva yaptığı yerler sıralamasında ülkemiz kıyılarının Yunanistan’dan sonra ikinci yer olduğu, Chelonia mydas türünün dünyada en fazla yuva yaptığı birinci yerin ülkemiz olduğu belirtildi. Erkek bireylerin yaralanma haricinde karaya hiç çıkmadığı, sadece dişilerin yumurta bırakmak için kumsala çıktığı, kaplumbağaların yumurtadan çıkıştan ergin birey oluncaya kadar olan döngüsü şemada gösterilerek anlatıldı.

 

Deniz kaplumbağalarının doğal tehditlerinin neler olduğu, denizde nelerle beslendikleri, ne zaman ergin birey oldukları, çiftleşme ve yuva yapma süreçleri anlatıldı. 110 milyon yıllık deniz kaplumbağası fosili gösterilerek, ekosistem içindeki yeri anlatıldı.

 

EKODOSOD derneği işbirliğiyle ölen kaplumbağalardan doku örnekleri toplandığı, bu örnekler üzerinde çalışmalar yapılacağı belirtildi. Korumanın sadece yuva alanlarında değil, deniz koruma çalışmalarının da mutlaka yapılması gerektiği söylenildi. EKODOSD derneğinin 2007 yılından bu yana Kuşadası kıyılarında ölen deniz kaplumbağalarıyla ilgili topladığı bilgilerin sonuçları değerlendirildi. Yuvalama alanları dışında kalan Kuşadası’nda ki yuvalarla ve gelecekteki tahminlerle ilgili bilgi verildi. Söyleşiye katılan konuklar tarafından merak edilen sorular soruldu, Prof. Dr. Oğuz TÜRKOZAN tarafından cevaplandırıldı. EKODOSD’un teşekkür belgesi, Kuşadası Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Muhterem AKIN tarafından, Prof. Dr. Oğuz TÜRKOZAN’a takdim edildi