• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyeler

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 6

Yesterday 88

Week 253

Month 1275

All 1910965

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

TEDAVİLERİ BİTEN C.carettalar KUŞADASI’NDAN DENİZE BIRAKILDI

Aydın’ın Kuşadası ve Didim ilçelerinde ve İzmir Göztepe’de yaralı olarak bulunup, tedavi için Dalyan’da bulunan DEKAMER (Deniz Kaplumbağaları, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi)’e gönderilen, Caretta caretta cinsi iribaş deniz kaplumbağaları iyileşmesinden sonra doğal yaşam alanı olan denize bırakıldı.

Kafa darbesi alan 45 yaşındaki Nazlı, misina yutan 20 yaşındaki Batu ve kafa darbesi alan 65 yaşındaki Türker isimli deniz kaplumbağaları, DEKAMER’de biten tedavi süreçleri sonunda, Kuşadası ilçesinin, Kuştur Pygale plajına getirildi.

Kaplumbağaların denize bırakılma törenine Kuşadası Belediye Başkanı Özer KAYALI, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Manisa 4. Bölge Müdürü Kerim GENÇOĞLU, Sulakalanlar Şube Müdürü Mehmet UZUNER, Aydın Şube Müdürü Özcan ÖSELMİŞ, İzmir Şube Müdürü Hayati BİNBOĞA, DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup KASKA ve Dekamer temsilcileri, EKODOSD üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup KASKA tarafından, kaplumbağaların tedavi süreçleri hakkında bilgi verildi. Özellikle kafasındaki ağır darbe nedeniyle yaralanan ve beyin dokusu açığa çıkan Türker isimli kaplumbağa da uygulanan tedavi yöntemlerini ve iyileşme sürecini anlatan KASKA, balıkçıların ve vatandaşların duyarlılığı ve ihbarlarının çok önemli olduğunu söyledi.

Tedavi süreçleri sonunda testleri başarıyla bitiren kaplumbağalar yaşam ortamlarına kavuşmanın sevincini yaşadı.

Kaplumbağaların suyla buluşmasından sonra EKODOSD denetim kurulu üyesi Ahmet AZBAZDAR, EKODOSD üyesi Irmak KUDAY ve DEKAMER’den Doğan SÖZBİLEN sualtı çekimlerini gerçekleştirdi.

 

Son yıllarda Kuşadası kumsallarına yuva yaparak yumurta bırakan C.Carettalar, bu yaz sezonunda 2 yuva yapmış ve yumurtalarından çıkan 94 yavru sağlıklı bir şekilde denize ulaştırılmıştır.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün faaliyet programında yer alan Ulusal Deniz Kaplumbağaları Sempozyumu, Adnan Menderes Üniversitesi Fen edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Kurtuluş OLGUN’un koordinatörlüğünde, Türkiye’nin değişik üniversitelerinde bu konuda çalışan bilim insanlarının ve STK’ların katılımıyla Kasım ayında Kuşadası ilçesinde gerçekleşecektir.