• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyeler

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 10

Yesterday 88

Week 257

Month 1279

All 1910969

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

KUŞADASI SAHİLLERİNDE BİR C.caretta YUVASI DAHA TESPİT EDİLDİ

 

Yaklaşık 25 km. uzunluğunda geniş kumsalları olan Kuşadası’nda 2. Bir C.caretta yuvası tespit edildi. Kuşadası Sevgi Plajında yuva yaparak yumurtalarını bırakan C.Caretta’nın 51 yavrusunun denizle buluşmasından sonra, dün akşam Nazilli Sitesi plajındaki diğer yuvadan yavru çıkışları gerçekleşti. Yuvadan çıkan yavrular, deniz yerine yoğun ışıklara doğru gidince vatandaşlar tarafından denizle buluşturuldu.

Gece 22.00 dolaylarında plajda olan ve yavruların denize ulaşmasına katkı yapan Simay ERDEM tarafından verilen bilgilere göre, bölgede yaptığımız incelemede iz takibi yaparak, yuva yerini tespit ettik.

Tespit edilen yuvanın etrafını çevirerek koruma altına aldık. Bunun nedeni, binlerce tatilcinin olduğu kumsalda, yuvaya bir zarar gelmemesi ve ışık yoğunluğu nedeniyle yavruların dağılmamasını sağlamaktır. Yavrular çıktıkça kanal vasıtasıyla sağlıklı bir şekilde denize ulaştırılacaktır. Vatandaşların bilgilenmeleri için deniz kaplumbağalarıyla ilgili tabelalar yuva alanına dikilmiştir.

Doğa ve tarihin iç içe olduğu Kuşadası, zengin karasal ve denizel biyolojik çeşitlilik açısından önemli türlere ev sahipliği yapmaktadır. Yıllardır beslenme amacıyla Kuşadası kıyılarında dolaşan C.caretta iribaş deniz kaplumbağaları, 2012 yılından bu yana Kuşadası kumullarında her yıl 1 yuva yapmaktaydı. İlk kez 2. Bir yuva alanı tespit ettik. Kuşadası için mutlu bir gelişme bu.

Uzun kumsallarda yuva alanının belli olması için, vatandaşların görüp ihbar etmeleri çok önemlidir. Bugüne kadar da duyarlı vatandaşların ihbarları sayesinde bu çalışmalar gerçekleşmektedir. Buradaki yuvalar, binlerce tatilcinin bulunduğu kumsallarda olması nedeniyle, deniz kaplumbağaların korunması için büyük farkındalık oluşturmakta ve duyarlılık sağlamaktadır.