• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 20

Yesterday 62

Week 222

Month 1204

All 1914950

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

KUŞADASI’NDA YAVRU ÇIKIŞLARI TAMAMLANDI

 

Türkiye’de deniz kaplumbağası yuvalama bölgeleri dışında kalan Kuşadası’nda hemen her yıl bir C.caretta kaplumbağa yuva yaparak yumurta bırakmaktadır. Bu yıl da Kuşadası Sevgi Plajına yuva yapan kaplumbağanın yumurtalarından çıkan 51 adet yavru denizle buluşturulmuştur.

Yuva yerinin arkasında bulunan ışık yoğunluğu nedeniyle, yavrular etkilenip ışığa doğru gittiğinden yuva yerinden denize doğru kanal açılarak yavruların denizle buluşması sağlanmıştır. Denizle buluşan 50 yavrudan sonra bugün sabah yuva açılmıştır.

1 adet yavrunun canlı olduğu görülerek yuvadan çıkarılmıştır. Kanaldan gönderilen yavrunun denizle buluşması sağlanmıştır. Canlı yavru denize gönderildikten sonra kalan yumurtaların sayımına geçilmiştir. Yavruların çıktığı yumurta kabukları, döllenmemiş yumurtalar, ölü embriyolar ve ölü yavru sayıları tespit edilmiştir. Yuva ölçümleri yapılarak kayıt altına alınmıştır.

Kuluçka süresince yuva alanı çevresine konulan tanıtım ve bilgilendirme tabelaları sayesinde plaja gelen konuklara bilgilendirme yapılmış ve özellikle küçük çocukların çok ilgisini çeken C.carettalar konusunda bilgi verilmiştir. Yuvadan çıkan yavruların 25-30 yıl sonra Kuşadası için potansiyel anne ve babalar olacağı tahmin edilmektedir.