• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyeler

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 55

Yesterday 71

Week 55

Month 917

All 1908669

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

KUŞADASI KIYILARINDA ÖLÜ BİR YUNUS BULUNDU

 

Kuşadası Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan Notestik Sitesi açıklarında yaralı bir yunus ihbarı geldiği bildirildi. İhbar alanına gidildiğinde yunusun bir vatandaş tarafından kanonun arkasına bağlanarak kıyıya getirildiği görüldü. Denize kanoyla açılan vatandaş tarafından görülen yunus, yaralı olabilir düşüncesiyle yardım istenmiş. Vatandaşın getirdiği yunus denizden kıyıya doğru çekildi. Yunuslarla ilgili işbirliği yaptığımız ADÜ Veterinerlik Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. S.Serap BİRİNCİOĞLU çağrıldı. Yapılan incelemelerde yunusun çok uzun bir süre önce öldüğü, ağır bir koku oluştuğu, iç organlarının parçalandığı tespit edildi.

 PROF.DR. Serap BİRİNCİOĞLU “ EKODOSD’un aramasıyla yunusun yanına geldim. Fakat oldukça kokuşmalar şekillenmiş, uzun bir süre denizde kaldığından inceleme yapma şansımız olmadı. Bu bizim 4. Yunus vakası. Önceki vakalarda yaptığımız incelemelerde hepsinde değişik hastalıklar bulduk.  Bu yunusun da bir hastalıktan ölmüş olma ihtimali yüksek. Bu vakalar ne kadar erken intikal eder, inceleme şansımız olursa, yunusların ölüm nedenlerini ortaya koymamız o kadar kolay olacaktır.” Dedi. Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Park Müdürü Koray AŞIK ile görüşülerek, yunusun milli parka getirilip gömülmesi sağlandı. Denizel biyoçeşitlilik açısından zengin olan Kuşadası kıyılarında sık karşılaşılan Akdeniz Foku (Monachus monachus), Caretta caretta (İribaş deniz kaplumbağası), Chelonia mydas (Yeşil kaplumbağa) gibi türler ve önemli deniz memelilerinden olan yunuslar bazen yaralı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Son yıllarda bu canlılarla ilgili yapılan bilgilendirme ve farkındalık çalışmalarıyla, vatandaşların yakın ilgisi ve duyarlılığıyla karşılaşmaktayız. Ancak en büyük sıkıntı bu tür canlıların yaralı bulunma aşamasında bölgemizde geçici bir rehabilitasyon merkezinin olmayışıdır.Bu yunus yaralı olarak bulunsaydı, koyabileceğimiz bir yer yoktu. Yaralı deniz hayvanlarının geçici olarak kalabilmesi, ilk yardım uygulanması ve tedavi olabilmesi açısından, Milli Parkta deniz kıyısında oluşturulacak geçici bir rehabilitasyon merkezi bu tür vakalarda sıkıntıları ortadan kaldıracak ve bu nadir türlerin yaşamasını sağlayacaktır.