• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 15

Yesterday 78

Week 155

Month 1137

All 1914883

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

KUŞADASI’NDA BİR C.caretta YUVA YAPMAK İÇİN KARAYA ÇIKTI

 

 

25-30 yıl sonra cinsel erginliğe ulaşan ve doğdukları kumsala gelen C.Carettalar, 2012 yılından bu yana Kuşadası kumsallarına her yıl yuva yaparak yumurta bıraktığı görülmektedir. 25 km. uzunluğunda bir kumsala sahip Kuşadası kıyılarında, C.carettaların yuva yaptığı alanlar, gelen ihbarlarla değerlendirilmektedir. Bu yıl da bir ihbar geldi. Kadı Kalesi kazı çalışmalarında görevli olan sanat tarihçisi Ersin ERÇEK, gece saat 23.30 sularında Nazilli Sitesi plajında otururken, iri bir kaplumbağanın denizden kumsala çıktığını ihbar etti.

Ne olduğunu anlamaya çalışan vatandaşlar kaplumbağanın yanından uzaklaştırıldı. Bir süre kumları kazmaya çalışan ve kumsalda kalan C.caretta, daha sonra denize dönerken tutularak, Doğa Koruma ve Milli Parklara ait TR-Y2820 numaralı marka takılıp denize ulaşması sağlandı. Kaplumbağanın kazmaya çalıştığı kumsalın altı, Kadı Kalesi’nin bir uzantısı olduğundan, genellikle taş ve seramiklerin yoğun olduğu görülmektedir. Muhtemelen sert ve taşlık bir zemin olması nedeniyle kaplumbağanın yumurtalarını bırakmaktan vazgeçtiği, yine yakın kıyılarda kendine daha uygun bir yuva arayıp bıraktığını tahmin etmekteyiz.

Yapılan bilinçlendirme çalışmaları sayesinde son yıllarda gerek karaya çıkan kaplumbağalar, gerekse yaralı ya da ölü kaplumbağalar duyarlı vatandaşlar ve tesisler tarafından ihbar edilmektedir.

Bu kaplumbağanın da Kuşadası kumsallarında uygun bulduğu bir alana yuva yaparak yumurtalarını bıraktığını tahmin etmekteyiz. Normalde yumurtadan yaklaşık 45-60 gün de çıkan yavruların, daha önce ki Kuşadası yuvaları baz alındığında 50-55 gün içinde çıkması beklenmektedir. Bu tarihler yavrular için çok önemlidir. Yuva yeri belli olmadığından ve kumsalların arkası 2. Konutlarla dolu olduğundan, yuva çıkışlarında yavruların yoğun ışık altında dağılmaları söz konusu olup, denize ulaşmaları zorlaşabilir. Geçtiğimiz yıl bu durum yaşanmıştı. Duyarlı vatandaşların ihbarı sayesinde, yuva alanı bilinmeyen yuvadan çıkarak dağılan ve ulaşamayan birçok yavrunun denize ulaştırılması sağlanmıştı. Yine aynı durumun olması muhtemeldir.  Kuşadası sahil sitelerinde oturan vatandaşların dikkatleri ve duyarlılıkları bu nadir canlıların hayatını kurtaracaktır.