• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 15

Yesterday 78

Week 155

Month 1137

All 1914883

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

MİLLİ PARKIN, DİLEK YARIMADASI BÖLÜMÜNÜN SINIRLARININ GENİŞLETİLMESİ ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ

 

Kuşadası Belediyesi, ADÜ Turizm Fakültesi ve EKODOSD derneğinin, birlikte organize ettiği “Milli Parkın, Dilek Yarımadası Bölümünün Sınırlarının Genişletilmesi Çalıştayı” 7 Temmuz 2017 tarihinde, Kuşadası Korumar Hotel’de gerçekleştirilmiştir.Çalıştaya, Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk GÜNAY, Kuşadası Kaymakamı Muammer AKSOY, Kuşadası Belediye Başkanı Özer KAYALI, Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ayşe ŞERİFOĞLU, Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Müdürü Koray AŞIK, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü O.İ. Şube Müdürü Arif FİDANDAM,  Aydın Orman İşletme Müdürü Yusuf KARARTI, Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Yılmaz AKKAN, Aydın İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu temsilcisi H. Basri ÖZÇAKAN, Kuşadası Orman İşletme Şefi Volkan AYDIN, Kuşadası Ticaret Odası Temsilcisi Burhan SEZER, ATRO (Aydın Turist Rehberleri Odası) Başkanı İsa Levent GÜRÇAVDI, Davutlar Muhtarı Fikret ARICI, Güzelçamlı Muhtarı Mümin ALTINTAŞ, EKOİZ Çevre Şirket Müdürü Murat DOĞAN, Güzelçamlı Panionion Kültür ve Yaşam Derneği Süleyman Ethem ÖZ, EKODOSD üyeleri ve kurum temsilcileri katılmıştır.

Çalıştayda, Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk GÜNAY, Kuşadası Kaymakamı Muammer AKSOY ve Kuşadası Belediye Başkanı Özer KAYALI birer konuşma yapmıştır.

Çalıştayda;

Dilek Yarımadası Amfibi ve Sürüngen Çeşitliliği konusunda Doç. Dr. Aziz AVCI

Dilek Yarımadası Orman Ekosistemi konusunda Prof. Dr. Hüseyin Cahit ŞAT

Dilek Yarımadası Bitki Çeşitliliği konusunda Prof. Dr. Ali ÇELİK

Dilek Yarımadası Kuş Türleri ve Yaban Hayatı konusunda Doç. Dr. Ortaç ONMUŞ

Kurşunlu Manastırı konusunda Prof. Dr. Zeynep MERCANCÖZ

Dilek Yarımadası Taşıma Kapasitesi - Ekoturizm Potansiyeli

Ziyaretçi Yönetimi konusunda Yrd. Doç. Dr. Tendü Hilal GÖKTUĞ

Alternatif Turizm Faaliyetleri için Dilek Yarımadası’nın Önemi konusunda Doç. Dr. Osman Eralp ÇOLAKOĞLU sunumlarını yapmışlardır.

Çalıştayın ilk bölümünde farklı meslek disiplinlerinden uzmanlar, Dilek Yarımadası ve genişletilmesi önerilen alanların doğal ve kültürel kaynak değerleri ile kendi alanlarıyla ilgili bilgileri aktarmışlardır.

Çalıştayın ikinci bölümünde yapılan değerlendirmeler sonucunda genişletilmesi önerilen alan ile ilgili aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.

1)    Genişletilmesi önerilen alan Milli Park ile ekolojik ve coğrafi açıdan devamlılık arzetmektedir.

2)    Genişletilmesi önerilen alan koruma statüsü kazanır ise, ilk defa bir Milli Parkta, üç bitki coğrafyasına ait bitkiler bir arada bulunmuş olacaktır. (Avrupa-Sibirya, İran-Turan ve Akdeniz Bitki Coğrafyası) Sadece 10-15 km’lik bir alan içerisinde, farklı bitki coğrafyası ve bu coğrafyalara özgü fauna türlerini görmek mümkün olacaktır.

3)    Genişletilmesi önerilen alan, Dilek Yarımadası’nı, Söke Ovası’ndaki azmaklar vasıtasıyla Bafa Gölü ve Beşparmak Dağları’na bağlaması nedeni ile bütüncül bir ekolojik koridor oluşmasını sağlayacak ve ülkemiz için ilk örneklerden olacaktır.

4)    Kurşunlu Manastırı ve çevresindeki arkeolojik değerlerin, genişletilmesi önerilen alan içerisinde kalması nedeniyle tarih ve kültürel mirasımızı zenginleştirecektir. Böylelikle söz konusu kültürel varlıklar, Milli Parkın koruması altına girecektir.

5)    Genişletilmesi önerilen alanda özel şahsa ait araziler bulunmamaktadır. Önerilen yerin tamamı ormanlık alandır.

6)    Söz konusu önerilen alanın Milli Parka dahil edilmesi ile ülkemizin uluslararası alandaki algısını pozitif yönde etkileyecektir. Bununla birlikte alanda ekoturizm faaliyetlerinin gelişebilmesi için kaynak değerleri artmış olacaktır.

7)    Yapılan çalıştayın sonuç bildirgesi ilgili kurumlara gönderilecek olup, çalıştayın devamının gerçekleştirilmesi için, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nden talep edilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

KUŞADASI BELEDİYESİ

 

ADÜ TURİZM FAKÜLTESİ

 

EKODOSD DERNEĞİ