• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 15

Yesterday 78

Week 155

Month 1137

All 1914883

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

OLTACILAR VE PARAGAT ATANLAR DİKKAT!!!

 

Kuşadası Sevgi Plajı açıklarında su üstünde duran bir deniz kaplumbağası ihbarı alındı. Sudan çıkarılan deniz kaplumbağasının Caretta caretta cinsi iribaş bir deniz kaplumbağası olduğu belirlendi.Yapılan incelemede C.carettanın ağzında koparılmış bir misina olduğu tespit edildi.

 

Muhtemelen bir olta ya da paragat iğnesini yuttuğu tahmin edilen C.carettanın, misina kesilerek denize bırakıldığı düşünülmektedir. Bu tür durumlarda denizlerin bu nadir canlılarının beslenemeyeceği bilinmelidir. Olta iğnesi yutan kaplumbağa görüldüğünde, misina kesilerek denize bırakılmamalıdır. Misina çekilmeden kaplumbağanın yanına yaklaşılarak tekneye alınmalı, üzeri ıslak bir havluyla örtülmeli ve hemen haber verilmelidir. Eğer bu uygulama yapılsaydı, ölen C.Caretta’nın ağzındaki iğne çıkarılarak yaşaması sağlanabilirdi.Denizde oltayla ve paragatla avlanan kişilerin bu tür durumlarda duyarlı davranması, deniz ekosistemi için önemli olan bu canlıların hayatını kurtaracaktır. Deniz kaplumbağaları sualtında dolaşırken, belirli sürelerde nefes almak için su yüzeyine çıkmak zorundadır. Deniz trafiğinin yoğunlaştığı bu günlerde, özellikle sürat yapan deniz araçlarının sahile yakın bölgelerde hız yapmaması ve dikkat etmeleri gerekir.

Ölen deniz kaplumbağalarıyla ilgili yeni bir uygulama başlatıldı. Adnan Menderes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Oğuz TÜKOZAN’la işbirliği yapılarak, ölen kaplumbağalardan doku örnekleri alınmaya başlandı. Alınan doku örnekleri ADÜ Biyoloji Bölümüne gönderilerek, kaplumbağaların DNA’ları araştırılacak. DNA araştırmaları sonucunda Kuşadası’nda ölen deniz kaplumbağalarının nereden geldikleri belli olacak. Günümüze kadar fazla değişime uğramadan yüz milyon yıldır yaşamlarını sürdüren nadir canlılardan olan deniz kaplumbağalarının iki türü (C.caretta – Chelonia mydas)  Kuşadası kıyılarına beslenmek için gelmektedir.

2012 yılından buyana da Kuşadası kıyılarında her yıl bir C.Caretta yuva yaparak yumurta bırakmaktadır. Geceleri kumsala çıkan bir C.Caretta görüldüğünde rahatsız edilmemeli, yaklaşılmamalı ve hemen haber verilmelidir. Sabah erken saatlerde sahilde yürüyüş yapanların, kumların üzerinde iz gördüklerinde haber vermeleri halinde, bir C.carettanın yuvası tespit edilmiş olur. Geçtiğimiz yıl da olduğu gibi, bazen de yeri bilinmeyen yuvadan C.Caretta yavrularının çıktığı ve ışık yoğunluğu nedeniyle yavruların etrafa dağıldığı da görülmektedir. Bu tür durumlarda da yavruları gözetim altına tutarak hemen haber verilmelidir.