• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 15

Yesterday 78

Week 155

Month 1137

All 1914883

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

ÇARŞAMBA SÖYLEŞİLERİNİN BU HAFTAKİ KONUKLARI YAVAŞ KARDEŞLER OLDU

Her hafta EKODOSD’un bahçesinde yapılan Çarşamba Söyleşilerinin bu haftaki konukları, EKODOSD’un çalışmalarına gönüllü olarak katılan Merve, Yağmur ve Akife YAVAŞ kardeşler oldu.

EKODOSD’un yaptığı birçok etkinliğe katılan YAVAŞ kardeşler, geçtiğimiz günlerde EGE Üniversitesi işbirliğiyle Aydın’a bağlı muhtelif yerleşimlerde yapılan leylek halkalama çalışmalarını gelen konuklara anlattılar.Uzay Mühendisliği, Endüstriyel Tasarım ve Moleküler Biyoloji alanında eğitimlerini tamamlayan YAVAŞ kardeşler, toplumsal sorumluluk anlayışıyla EKODOSD’un faaliyetleri arasında yer alan birçok çalışmasında gönüllü olarak katkı sunmaktadır.

Milli Parkta yapılan kıyı temizliği etkinliğinde neler yaptıklarını, neden böylesine çevre kirliliği oluştuğunu, bu önemli alana neden hassasiyet gösterilmesi gerektiğini, gelecek nesiller ve Kuşadası için neden önemli olduğunu anlattılar.İlk defa katıldıkları Leylek halkalama çalışmaları sırasında nelerle karşılaştıklarını, leylek yavrularına neler uyguladıklarını, leyleklerin aile yapısını, ekosistem içerisinde neden önemli olduklarını görsel bir anlatımla sundular.

İnsanların neden olduğu çevre kirliliğinin leylekler üzerinde nasıl olumsuz etki yarattığını, insan leylek ilişkisini, yuvada yaşanan dramları gözlemleyip, yöre insanlarının leylek hikayelerini dinleyerek bunlardan nasıl ders alınması gerektiği konusunda bilgi verdiler.Leyleklerin bulunduğu alanlarda yaşayan küçük çocuklara, yaz konuklarını sevdirmek ve farkındalık yaratmak için onlarla birlikte neler yaptıklarını anlattılar.Bu dünyada sadece insanların yaşamadığını, bitkisiyle, ağacıyla, kuşuyla, yaban hayatı ve deniz canlılarıyla birlikte yaşamanın sorumluluğunu herkesin yerine getirmesi gerektiğini, bu konuda da ellerinden gelen çabayı göstereceklerini söylediler.

Bu nedenle sivil toplum örgütlerinde gönüllü olarak çalıştıklarını, küçük çocuklara örnek olmak ve onları bu konuda bilinçlendirmek istediklerini belirttiler.EKODOSD’la, bölgedeki doğal ve kültürel zenginlikleri gezdiklerini, bu konuda bilgi aldıklarını, herkesin bu güzellikleri mutlaka görmeleri gerektiğini, tanımadan bilgilenmeden bunlara duyarlılık göstermenin ve korumanın zor olduğunu söylediler. Kendilerinin hayata yeni atılan gençler olduğunu, ileride bir meslek sahibi olsalar bile, yaşamları boyunca unutmamaları gereken sorumlulukların bilincinde olduklarını, kirleten, tahrip edenlerin sonuçta insan olduğunu, ancak bunları koruyacak olanın da, kendinden başka bir canlıyı düşünen varlığın da insan olduğunu, bu anlamda herkesi gönüllü olmaya davet ettiklerini söylediler. EKODOSD’un teşekkür belgesi, YAVAŞ kardeşlere, EKODOSD üyesi Melek YAVAŞ tarafından takdim edildi.

EKODOSD’un Kuşadası ve çevresinde yapmış olduğu yaban hayatı ve deniz canlılarının korunması çalışmalarına önemli katkılar yapan gönüllü veteriner Nevzat YILDIZLI’ya, Kuşadası Veteriner Kliniği olarak Fahri Kurumsal Üyelik Belgesi, yönetim kurulu üyemiz Sabiha IŞIK tarafından takdim edildi.

 

EKODOSD’un yapmış olduğu koruma çalışmalarına gece-gündüz yardımcı olacağını belirten YILDIZLI, Kuşadası Veteriner Kliniği olarak yaban hayatındaki ve denizdeki canlıların kurtarılması için elinden gelen çabayı göstereceğini söyledi.