• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyeler

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 121

Yesterday 209

Week 1065

Month 3715

All 1891447

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

ÇARŞAMBA SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU VEDAT ACAR OLDU

 

 

EKODOSD’un bahçesinde her hafta yapılan Çarşamba Söyleşilerinin bu haftaki konuğu Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü Araştırma Görevlisi Vedat ACAR oldu. “Antik Çağ Batı Anadolusu’nda Kahinler ve Kehanet Merkezleri” konusunda yapılan sunum büyük ilgi gördü.

Araştırma Görevlisi Vedat ACAR, insanlar neden Apollon tapınaklarına(kehanete) danışma gereği duyarlardı? Sorusunu, Antik Çağ Batı Anadolusu’nda Kalkhas, Aisakos, Helenos, Kassandra, Teiresias, Manto, Mopsos, Herophile gibi kâhinlerin örnekleriyle anlattı. Batı Anadolu’da bulunan önemli kehanet merkezlerinden Didim Apollon ve Ahmetbeyli’de bulunan Klaros tapınakları hakkında bilgiler verdi.

Antik dönemde buralardaki tapınakların işleyişini, kahinlerin seçilişini, tapınak ekonomisini, tapınaklara kimlerin geldiğini örnekleriyle anlattı. Çanakkale’de bulunan Troya antik kentinde yaşananlar, olayın kahramanlarının kehanetle olan ilişkileri çarpıcı bir dille sunuldu. Troya antik kentinde başlayıp, İtalya’da sona eren Route of Aeneas projesi hakkında bilgi verdi. Turizmin çeşitlendirilmesi ve alternatif turizm etkinlikleri kapsamında, Batı Anadolu’nun çok zengin kaynaklara sahip olduğu, bunların iyi projelerle ve tanıtımlarla değerlendirilmesi gerektiği, kendisinin de bu konuda proje hazırlığı içinde olduğu söyledi.

EKODOSD’un teşekkür belgesi, sunumu izleyen Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi BAYDAR tarafından Araştırma Görevlisi Vedat ACAR’a takdim edildi.