• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyeler

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 8

Yesterday 139

Week 256

Month 2134

All 1907244

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

TARİHİN ÜSTÜNDEKİ YAZ KONUKLARI

Dünyaca ünlü Efes antik kentinin en önemli kutsal alanı Artemis Tapınağı’dır. Görkemli Artemis Tapınağı Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olarak kabul edilmiştir. Tapınaktan geriye kalan parçalardan biri olan yüksek sütunun üzerinde yaz konuğu olan bir çift leyleğin yıllardır yuva yaptığı görülmektedir. Dünyanın Yedi Harikası’ndan birinin üzerine yuva yaptığının farkında olmadan yaşamını sürdürmekte olan leylekler, dünyaya yeni gelecek yavruları için kuluçkaya yatmış durumdalar.

Selçuk Pamucak arasındaki doğal alanlarda, Küçük Menderes ve eski menderes sulakalanlarında beslenen leylekler, yuvalarını da Selçuk’ta ki antik dönemin tarihi yapılarının üstüne yapıyorlar.

Selçuk’taki tarihi yapıları paylaşan leyleklerden bir çifti, Efes Antik Kentinin tiyatrosunun önünde yer alan liman caddesindeki sütunlardan birini sahiplenmiş. Kentin içindeki Bizans Su Kemerleri de birçok leyleğe mekan sağlamış durumda. Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan Artemis Tapınağı’na ve Unesco Dünya Miras Listesi’nde bulunan Efes’e sahip olan Selçuk, yaz konukları olan leyleklere de ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

Buradaki tarihi yapıları görmeye gelen binlerce yerli-yabancı turist, aynı zamanda yaz konuğu olan leylekleri de görüyor. Selçuk Belediyesi leyleklerin Afrika’dan gelişlerini, üremelerini, yavruların beslenip büyümelerini, tekrar Afrika’ya uçuşlarını anlatan Türkçe-İngilizce bilgilendirme panoları hazırlayıp muhtelif alanlara yerleştirirse, yaz konuğu olan leylekler konusunda farkındalık yaratılacaktır.