• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyeler

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 19

Yesterday 117

Week 19

Month 2532

All 1904094

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

TARİHE TANIKLIK EDEN AĞACA GEREKEN SAYGI GÖSTERİLDİ

 

EKODOSD derneği tarafından Kuşadası ve çevresinde tespit edilen ve anıtsal nitelik taşıyan 16 ağaç arasında yer alan zeytingiller familyasından 300 yıllık Dişbudak (Fraxinus angustifolia Vahl.) ağacı, Güzelçamlı Meşelikuyu Mevkiinde asırlardır tarihe tanıklık etmeye devam etmektedir. Görkemli bir görünüşü olan Dişbudak ağacı, Kuşadası Belediyesi ve EKODOSD bilim danışmanı Prof. Dr. Hüseyin Cahit ŞAT işbirliğiyle, anıtsallık kriterleri taşıdığından, özel yöntemlerle ölçülerek kayıt altına alınmıştı.

Geçtiğimiz günlerde ADM Elektrik Kurumu tarafından, Dişbudak ağacının olduğu yoldan orta gerilim hattının geçirilmesiyle ilgili bir proje hazırlanmış. Direklerin ve tellerin ağacın bulunduğu bölgeden geçirileceği endişesi, hem ağacın bulunduğu arazinin sahibini, hem de yakında bulunan Kardelen sitesi sakinlerini harekete geçirdi. EKODOSD derneğine gelen vatandaşlar durumu anlatarak, neler yapılabilir konusunda bilgi aldılar. Ağacın yanında incelemeler yapılarak, gerekli kurumlara müracaatlar yapıldı.

ADM Elektrik Dağıtım A.Ş. Kuşadası İşletme Müdürü Muhammet HIRLAK’la görüşülerek, birer dilekçe verildi. Kendilerinin de bu konuya duyarlılık göstereceklerini ve merkezdeki uzmanlara iletileceği bildirildi. Ertesi gün ADM teknik uzmanlarıyla, Dişbudak ağacının yanında buluşularak, ağacın zarar görmemesi için projede değişiklik yapıldı. Ağacın bulunduğu yol kıyısında devam edecek orta gerilim hattının telleri, ağaca gelmeden 65 mt. önce,  yer altından yolun karşısına alınacak ve ağaç geçildikten sonra 65 mt. Sonra tekrar yerüstüne çıkarılarak, direklerin aynı hizada dikilmesine devam edilecek. ADM’nin duyarlılık göstermesiyle ağaç hem direklerden hem de tellerden kurtulmuş olacak.

 

Anıtsal nitelikli ağaçlar konusunda işbirliği yaptığımız Kuşadası Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü peyzaj mimarları ve personelleri de Dişbudak ağacının yanına geldi ve incelemeler yapıldı. Ağacın kurumuş ve çürümüş tüm dal ve gövde kısımları, gereken dikkat ve itina ile kesilerek budama işlemine tabi tutulacak ve meydana gelen yüzeylere çeşitli zararlılara karşı koruyucu önlem olarak budama ve yara macunuyla kaplanacak. Daha sonra ağacın etrafı bir koruma alanıyla çevrilecek. Koruma alanı içerisindeki toprak, ağacın ihtiyacı olan besin maddelerine göre, organik gübreler (humus, torf, funda toprağı, kompast ve keçi gübresi) ile gübrelenerek ağacın yaşam koşullarının iyileştirilmesi sağlanacak. Ağaçla ilgili bilgilerin olduğu Türkçe ve İngilizce bir tanıtım panosu dikilecek.

Roma’dan, Bizansa, Osmanlı’dan günümüze kadar ulaşan ve bizlere miras kalan bu 16 doğal değerimize gereken ilgi gösterilmeli ve sahip çıkılmalıdır. Bir turizm kenti olan Kuşadası’n da, sürdürülebilir bir turizmin gerçekleştirilmesi için bu çok önemlidir. Kuşadası’nın tarihe tanıklık etmiş anıtsal nitelikli ağaçları kitabının çalışmaları bitmiş olup, Kuşadası Belediyesi’nce bastırılarak kamuoyuyla paylaşılacaktır.