• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyeler

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 51

Yesterday 71

Week 51

Month 913

All 1908665

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

ÇARŞAMBA SÖYLEŞİLERİNİN BU HAFTAKİ KONUĞU CEM ORKUN KIRAÇ OLDU

EKODOSD derneğinde her hafta düzenlenen “Çarşamba Söyleşileri” etkinliğinin bu haftaki bölümünde Ankara Sualtı Araştırmaları Derneği Kurucu Üyesi Cem Orkun KIRAÇ konuk oldu. “Korunan Alanlarımızın Geleceği, Deniz-Kıyı Biyolojik Zenginliklerimiz” konulu sunum önce açık havada, yağmur başlayınca kapalı bölümde gerçekleştirildi.

Korunan alanlar mevzuatı ve yeni sit düzenlemeleriyle ilgili bilgiler sunan Cem Orkun Kıraç; günümüzde doğaya iki farklı açıdan bakıldığı, birisinde “insanın en üstün varlık olduğu ve herşeyin insan için yaratıldığı” diğerindeyse “insanın ekosistemin bir parçası olduğu, diğer canlılardan üstün ve ayrıcalıklı yaratılmadığı” şeklinde değerlendirildiğini söyledi.

Günümüzde popüler bir terim olan koruma-kullanma dengesinin, kullanma öncelikli mi? yoksa koruma öncelikli mi? Olacağı konusunu görsel örneklerle sundu. Karabiga’da yapılmak istenen tesisleri ve yapılan mücadeleleri harita üzerinde anlattı. Yazlık evler ve imarlaşma sonucu doğal habitatların nasıl yok olduğunu örneklerle gösterdi.

 

 

Yeni sit düzenlemelerindeki kaygıların odaklandığı konuları paylaştı.Koruna alanların yeni kategorilerinde ve uygulamalardaki belirsizlikler konusunda bilgi verdi.Özellikle Akdeniz Fokunun yaşam alanı olan kıyılarda meydana gelen tahribatları, yapılan mücadeleleri, Kuşadası’nın bakir kalmış kayalık kıyılarında yaşayan 4 Akdeniz fokunun habitatlarının ne kadar önemli olduğunu görsellerle sundu.

Tüm Akdeniz Havzası’na bakıldığında Akdeniz Foku (Monachus monachus), Caretta caretta (İribaş deniz Kaplumbağası), Chelonia mydas (Yeşil kaplumbağa) gibi dünyada korunması gereken çok önemli türlerin popülasyonlarının en yoğun olduğu yerin Türkiye ve Yunanistan kıyıları olduğunu, bunun nedeninin de bu alanların zengin biyolojik çeşitlilik içerdiğini söyledi.Türkiye kıyılarında önemli doğa alanlarının korunması, habitat tahribatına karşı izlenen ve savunulan kıyılar, SAD’ın ÖDASAVUN” projesini anlattı.Proje kapsamında Türkiye kıyılarında yer alan tüm önemli doğa alanları, ekolojik özellikleri ve üzerlerindeki insan baskıları açısından incelenerek, 25 ekolojik bölgeden baskı altında olan 10 öncelikli bölge hakkında bilgi verdi.

Önemli kıyı alanlarının tahribatı ile karşılaşılması halinde, her bireyin ve STK’nın başvurabileceği kurum ve kuruluşlar hakkında açıklama yaptı.

Gelen konuklara SAD-AFAG adına Cem Orkun KIRAÇ tarafından katılım sertifikaları takdim edildi.

Kuşadası Belediye Başkanı Özer KAYALI’nın çiçeği küçük doğacı Bilgekağan SAROHAN tarafından, EKODOSD’un teşekkür belgesi Kuşadası Liman Başkanı Yaşan KARABACAK tarafından Cem Orkun KIRAÇ’a takdim edildi.

Cem Orkun Kıraç, Doğal Botanik Park kıyılarında habitat araştırması yaparken bir Akdeniz Fokunu görüntüleme şansını yakaladı. Bu bölgeye özel bir önem verilmesini ve deniz koruma alanı olarak değerlendirilmesini söyledi. Foça’da bile bu kadar fok kalmadığını, Kuşadası kıyılarında 4 Akdeniz Fokunun yaşadığını, bunun yanısıra bu kıyıların hem C.Carettaların hem de Chelonia mydas’ların kışlama ve beslenme alanı olduğunu, orfoz, denizatı ve pekçok önemli deniz canlısını barındırdığını, karasal bölümünde de Küçük Kerkenez gibi nadir bir kuş türünün ürediğini, onlarca orkide türünün ve yüzlerce bitkinin yaşadığı böylesine bütünlük oluşturan bir alanın başka bir yerde olmadığını, Kuşadası’nın bu açıdan çok şanslı olduğunu söyledi.

 

Cem Orkun KIRAÇ bu akşam saat 19.30’da Kuşadası Kutes Cafe’de “Ekvator Kuşları” konulu bir görsel bir sunum gerçekleştirecektir.