• ekokapakresim2.png

TÜLLÜŞAH 2017 TÜR KORUMA EYLEM PLANI LİSTESİNE ALINDI

 

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, biyolojik çeşitliliğin korunması amacıyla, Türkiye çapında nesli tükenme tehlikesi altında olan bitki ve hayvan türleri için hazırladığı Tür Koruma Eylem Planı listesine, Kuşadası’nda yetişen Tüllüşah (Rhaponticoides mykalea) bitkisi de alındı.2017 yılında Tür Koruma Eylem Planı için hazırlanacak listeye; Kuşadası Tüllüşahı, İspir Çıngırağı, Ağrı Kertenkelesi, Kafkas Semenderi, Marmaris Semenderi, Akbek Geyik Böceği, Gövrek, Balbaşı Sivri Çayı, Denizli Nakıllı Testiotu, Ayaş Çan Çiçeği, Er Geven, Sığırkuyruğu, Sivas Engereği, Koyak Tülübaş, Has Tülübaş, Hatay Dağ Ceylanı alındı.

Adını Samson Dağları’nın antik ismi Mykale’den alan Tüllüşah olarak bilinen Rhaponticoides mykalea, ilk defa Nydegger tarafından 1978’de Aydın-Kuşadası çevrelerinden toplanmış ve Huber-Morath tarafından 1979’da dünyaya yeni tür olarak tanıtılmıştır. Bitkinin tip örneği Nydegger’in Basel’deki özel herbaryumundadır.Biyolojik çeşitlilik açısından, başta Milli Park olmak üzere çok zengin kaynaklara sahip Kuşadası’nda, turizmin plansız gelişimiyle birlikte birçok türün kaybolduğu ve azaldığı görülmektedir.Azalan türlerden biri de Tüllüşahdır. Bu endemik bitki “Vahim durumda” (CR) kategorisinde, yani çok yakın gelecekte yok olma riski altında bulunmaktadır.

Milli Park gibi korunan bir alanda olmayan Tüllüşahların,  sürekli artan yapılaşmalarla birlikte doğal habitatlarının oldukça azaldığı gözlenmektedir.

Endemik türün en fazla yetiştiği alanlardan biri Kuşadası Belediyesi’ne ait parseller içinde bulunarak, etrafı telle çevrilip koruma altına alınmıştır.

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün, Tüllüşahı 2017 yılı Türk Koruma Eylem planı Listesi’ne alması sevindirici bir gelişmedir. Kuşadası’nın endemik türü Tüllüşah bitkisinin geleceğe taşınması için her türlü çaba gösterilmelidir.