• ekokapakresim2.png

LATMOS’TA BALABAN YAKALANDI

 

Antik adı Latmos olan Beşparmak Dağları’nın fıstık çamlarıyla dolu ormanlarının yüksek kesimlerinde yer alan ve  küner ve balıyla meşhur olan Çavdar’da bir Balaban kuşu (Botaurus stellaris) yakalandı.Kalın boyunlu, açık kahverengi, bej ve benekleri siyah olan Balaban kuşları, genellikle sazlık ve bitki örtüsünün yoğun olduğu delta sulak alanlarında, azmak kıyılarında görülür. 1 metreyi geçen kanat açıklığıyla oldukça iri bir kuştur.

 

Balık, kurbağa, küçük kemirgenler, kertenkele, böcek ve solucanlarla avlanır. Ancak Latmos’un yüksek kesimlerinde avlanmasına uygun olmayan bir alanda bulunması ilginçtir. Muhtemelen Latmos’u geçerken, son günlerdeki iklim koşullarının sert ve soğuk olması nedeniyle Çavdar köyüne indiği ve hareketsiz kaldığı düşünülmektedir. Köyde bulan vatandaşlar ilk defa buldukları ve ne olduğunu anlayamadıkları kuş için Çavdar muhtarı Yalçın Pak’a haber verirler. Muhtarın EKODOSD’u araması sonucu Balaban kuşu teslim alınıp, veteriner tarafından sağlık durumu gözden geçirilerek 1 gün gözetim altında tutulmuştur. Sağlıklı ve beslenmesi yeterli görülünce doğal yaşam alanı olan delta sazlıklarına bırakılmıştır.

Balaban gibi balıkçıl kuşlarının yaralı ya da bu tür durumlarda bulunması halinde dikkat edilecek en önemli husus, gagasına dikkat edilmesidir. Kendini korumak amacıyla hızla ileriye doğru uzattığı boynuyla yakalamak isteyen kişinin gözüne gagasını vurabilir. Geçmiş tecrübelerde gözünden yaralanan birçok insan bilinmektedir. Bu durumu bilmeyen kişileri uyarmalı ve kuş yakalanırken mutlaka gagasına dikkat edilmelidir. Balaban kuşlarını doğada görebilmek bir şanstır.