• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyeler

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 19

Yesterday 117

Week 19

Month 2532

All 1904094

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

ÇARŞAMBA SÖYLEŞİLERİNİN KONUĞU PROF. DR. SERAP BİRİNCİOĞLU OLDU

 

Her hafta EKODOSD derneğinde düzenlenen Çarşamba Söyleşilerinin bu haftaki konuğu, Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Serap Birincioğlu oldu.

Prof. Dr. Serap Birincioğlu, Aydın ADÜ Veteriner Fakültesi’nin işlevini, yapılan çalışmaları, gerçekleştirilen projeleri, fakülte de tedavi edilen hayvanları, fakültenin Türkiye’deki konumunu, Aydın’a olan yararlarını anlattı. Kuşadası kıyılarında meydana gelen yunus ölümleriyle ilgili EKODOSD işbirliğiyle gerçekleştirilen çalışmalar ve fakültede yapılan nekropsi sonuçları ve patolojik bulguların çalışmaları görsel bir anlatımla sunuldu.

Bugüne kadar deniz memelilerinin ölümlerinde bu hayvanların karaya çekilerek gömülmesi sağlanmaktaydı. Son 3 yunus ölümünde Prof. Dr. Serap Birincioğlu ve Veteriner Fakültesinin bilim insanlarıyla gerçekleştirilen çalışmalarda çok önemli sonuçlara ulaşıldı. Denizlerin sevimli canlılarının ölüm nedenlerinin sıradan ölümler olmadığı, yapılan çalışmalarla bu canlıların hastalıklardan yaşamlarını kaybettiklerinin sonucuna ulaşıldığı belirtildi.

Prof. Dr. Serap Birincioğlu, deniz canlıları, yaban hayvanları ve kanatlılarla ilgili her türlü vakalarda Veterinerlik Fakültesinin Dekanı Prof. Dr. Ergün Ömer GÖKSOY ve fakültedeki bilim insanlarının her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu, ölüm vakalarında da nekropsi çalışmalarını gerçekleştirebileceklerini söyledi.

Deneyimler sonucunda özellikle bu tür deniz canlılarının tedavi ve hızlı bir şekilde rehabilite edilmesi için deniz kıyısında bir havuz sisteminin oluşturulmasının önemine dikkat çekildi.