• ekokapakresim2.png

ÇARŞAMBA SÖYLEŞİLERİNİN BU HAFTAKİ KONUĞU SABİHA IŞIK OLDU

EKODOSD’un bahçesinde her hafta düzenlenen Çarşamba Söyleşilerinin bu haftaki konuğu, ADÜ Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Sabiha IŞIK oldu.Öncelikle Adnan Menderes Üniversitesi’yle ilgili genel bilgilendirmenin yapıldığı sunumda, üniversitenin 10 Kasım 1992 yılında faaliyete başladığı, bugün 18 fakülte, 3 enstitü, 5 yüksekokul, 1 konservatuar, 25 uygulama ve araştırma merkeziyle toplam 70 akademik birimde eğitim verdiği söylendi.1.700’dan fazla akademik, 1.700’den fazla idari personelle birlikte, 47.000’den fazla öğrencinin bulunduğu üniversitenin 50.000 kişilik büyük bir aile oluşturduğu belirtildi. Kuşadası Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, 1974-1975 Öğretim yılı başında Ege Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan ve kendi alanında Türkiye’de açılan ilk okul olduğu, 1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’ne, 1992 yılında da Adnan Menderes Üniversitesi’ne bağlandığı ve 1996 yılından buyana da Kuşadası’nda eğitim öğretim hizmeti verdiği söylendi.

2009 yılında yeni binasına taşınan okulun, 2013 yılından itibaren Turizm Fakültesi olarak hayatına devam ettiği belirtildi. Turizm Fakültesi’nde, sektör için çok önemli olan Konaklama İşletmeciliği, Turizm Rehberliği, Seyahat İşletmeciliği, Yiyecek İçecek İşletmeciliği bölümlerinin olduğu, bu bölümlerde ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı yüksek lisans ve doktora programlarında yaklaşık 2.500 öğrencinin öğrenim gördüğü söylendi.

68 Öğretim elamanının ders verdiği okulda, konularında uzman olan kişilerin kariyer eğitimi verdiği, okuldan mezun olmuş ve turistik işletmelerin başına gelmiş kişilerin tecrübelerini öğrencilerle paylaştığı, deneyimli rehberlerin ve sivil toplum örgütlerinin kendi konularında öğrencilere sunum yaptıkları anlatıldı.

Konaklama İşletmeciliği, Yiyecek İçecek İşletmeciliği, Rehberlik bölümü ve Seyahat İşletmeciliği bölümleri hakkında bilgilendirme yapıldı. Okulda okuyan 2.500 öğrencinin, Kuşadası’na sosyal ve ekonomik katkılarının önemi vurgulandı. Soru-cevap bölümünde, fakültenin peyzaj durumu, öğrencilerin sorunları, esnaftan beklentileri, fakültenin turizm sektörüne katkıları gibi pekçok sorular soruldu. EKODOSD’un teşekkür belgesi, fakültede İngilizce okutmanlık yapan Neslihan HURDA tarafından Sabiha IŞIK’a takdim edildi.