• ekokapakresim2.png

ÇARŞAMBA SÖYLEŞİLERİNİN BU HAFTAKİ KONUĞU DR. SALİHA YAZICIOĞLU OLDU

 

 

Her hafta EKODOSD’un bahçesinde düzenlenen “Çarşamba Söyleşileri”nin bu haftaki konuğu Almanya’da doktorluk yapan Saliha Yazıcıoğlu oldu. Dr. Saliha Yazıcıoğlu tarafından yaşam gücünü dengeleyerek vücudun kendini doğal olarak iyileştirmesine yardım eden bir alternatif tedavi sistemi olan Homeopati konusunda bir sunum gerçekleştirildi. 

Kelime anlamı  “Benzerlerle tedavi” olan Homeopatinin alternatif tıbbın önemli bir dalı olduğu, yaklaşık 200 yıldan beri Avrupa, Amerika ve Hindistan’da yaygın olarak uygulanan Doğal Tıp (veya Alternatif Tıp) yöntemi olduğu belirtildi.

 

Maddeler seyreldikçe etki güçlerinin arttığı prensibine dayanan Homeopatinin, ilk defa antik Yunan döneminin tanınmış hekimi olan Hippokrates tarafından fark edildiği, daha sonra 16. Yüzyılda Alman gezgin, hekim ve simyacı Paracelsus tarafından oldukça yoğun bir şekilde araştırıldığı, ilk kez 18. Yüzyılın sonlarında Dr. Samuel HAHNEMANN tarafından bilim dünyasına tanıtıldığı söylendi.

 

Hahmemann kendi üzerinde yaptığı denemelerle homeopatinin varlığını doğruladığı ve bu gücü hastalıkların tedavisinde kullanmayı bir bilim haline getirdiği, uzun süre Almanya’da Homeopat olarak hasta kabul ettiği ve hayatının sonuna kadar yaptığı araştırmalar hakkında çok sayıda kitap yazdığı anlatıldı.

  

 

Bu yöntemde bitkisel ve hayvansal kökenli ekstraklar kullanıldığı gibi, mineral maddelerin de kullanıldığı, belli yöntem ve oranlara göre seyreltilerek hastaya verildiği, yan etkilerinin çok az olduğu, ancak mutlaka işin uzmanı olan homeopatlar tarafından verilebileceği söylendi.