• ekokapakresim2.png

ÖZEL Ü. NACİ AKDOĞAN OKULLARI ZİYARETTE BULUNDU

 

Özel Ü. Naci Akdoğan Okulları’nda, okul gazetesi hazırlayan bir grup öğrenci EKODOSD derneğini ziyarette bulundu. Okulun Sosyal Etkinlikler Koordinatörü Dilek Çoban ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Seçil Kaplan’la birlikte, farklı sınıflardan seçiler öğrenciler, EKODOSD’un yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi aldılar.

Öncelikle EKODOSD binasındaki odalarda düzenlenen örnek Kuşadası odası, otantik eşyalar, bölgenin jeolojik doğal taşları, bitki örnekleri hakkında bilgiler verildi. Büyük annelerinin döneminde çamaşırların nerede yıkandığını, ütülerin neyle yapıldığını, o dönemlerde çocukların ders çalışmak için kullandığı gaz lambalarını, hazır giyimin olmadığı dönemlerde kıyafetlerin neyle dikildiğini gösteren aletler ve makineler tanıtıldı. Eskilere normal gelen bu aletlerin, günümüz çocuklarına çok ilginç geldiği görüldü. Kuşadası’nın biyolojik çeşitliliğiyle ilgili bilgiler verildi. Hayvanları Koruma Günü etkinlikleri kapsamında bir çalışma yaptıklarını belirten öğrenciler, yaban hayatıyla ilgili birçok soru sordu. Bölgemizdeki yaban hayvanları ve kuşlarla ilgili yapılan çalışmalar anlatıldı. Yok olan türlerle ilgili bilgiler verilerek, kalan türlerin ve yaşam alanlarının korunmasına yönelik nelerin yapılması gerektiği konusunda bilgi verildi.

Bir kıyı kenti olan Kuşadası’nda denizel biyoçeşitliliğin çok önemli olduğu vurgulandı. Deniz ekosisteminin önemli canlılarından olan deniz kaplumbağaları konusunda görsel anlatımla bir sunum gerçekleştirildi. 2013 yılından bu yana Caretta caretta türü iribaş deniz kaplumbağalarının Kuşadası kıyılarında yuva yaptıkları ve yapılan çalışmalar fotoğraflarla anlatıldı.

Günümüzde artan çevre sorunlarıyla birlikte, tahribata uğrayan doğal alanlar, kuruyan sulakalanlar, yaşam alanları sürekli daralan yaban hayvanlarının sorunları, eğitim kurumlarında okuyan çocukların alacakları eğitimle çözüme kavuşacaktır. Onların alacağı çevre eğitimi, doğayı, hayvanları, kuşları tanımaları, sevmeleri ve ileride bunları korumaya yönelik yapacakları çalışmalar için çok önemlidir.

 

 

Bu anlamda eğitim kurumlarının doğa konusunda çalışan sivil toplum örgütleriyle işbirliği yapmaları, çocukların çevre bilincini geliştirmesi açısından çok yararlı olacaktır. Bu konuda her zaman ve her eğitim kurumuna destek vermeye ve işbirliği yapmaya hazır olduğumuzu bildirdik.