• ekokapakresim2.png

ÇARŞAMBA SÖYLEŞİLERİ”NDE LATMOS BELGESELİ SUNULDU


EKODOSD’un bahçesinde her hafta düzenlenen “Çarşamba Söyleşileri”nin bu haftaki etkinliğinde, Latmos belgeseli sunuldu. Amerika’da düzenlenecek olan 100 Words Film Festivalinde finale kalan belgesel, ilk kez EKODOSD derneğinin bahçesinde düzenlenen “Çarşamba Söyleşileri”nde konuklara gösterildi.Aydın Vali Yardımcısı Mustafa AYHAN ve kalabalık konuğun katıldığı etkinlikte, Latmos belgeseli ilgiyle izlendi. Belgesel öncesi bir konuşma yapması için sahneye davet edilen Vali Yardımcısı Mustafa AYHAN; EKODOSD’un bölge çapında yapmış olduğu çalışmalara vurgu yaptı. Kendisinin kültür ve turizmden sorumlu olduğunu, Latmos’un doğal ve kültürel zenginliklerinin hem Aydın hem Türkiye için çok önemli olduğunu, bu zenginliklerin korunması ve tanıtılması için kendi kurumunun üzerine düşen görevi yapacaklarını, bu konuda çalışan sivil toplum kuruluşlarına da destek olacaklarını söyledi.Latmos belgeselini hazırlayan yönetmen Yavuz Pullukçu ve ekibinin çok genç olduğunu, ancak kendilerinin genç yaşlarına rağmen çok tecrübeli olduklarını ve gelecekte birçok başarıya imza atacaklarını inandığını belirtti. Bu tür belgesellerin çok çekilmesi gerektiğini, dünya turizminde tanıtımın çok önemli olduğunu, çeken arkadaşlarında mutlaka desteklenmesini önerdi.
Antik dönemde Latmos adını taşıyan Beşparmak Dağları’nın, Batı Anadolu’daki en etkileyici ve arkeolojik açıdan en zengin alanlardan biri olduğu, erken dönemlerden itibaren kutsal dağlar arasında yer aldığı, en önemli insanlık miraslarının Alman arkeolog Dr. Anneliese Peschlow tarafından keşfedilen 8000 yıllık tarih öncesi kaya resimlerinin örneklerinin gösterildiği belgeselde, yerel insanların kültürel zenginliği, yaşam mücadelesi ve tüm bu zenginliklerin maden ocakları tarafından nasıl yok edildiği gösterildi.


Son yıllarda Anadolu arkeolojisinin en önemli keşifleri arasında yer alan kaya resimlerinin, Akdeniz Havzası’nda ve tüm Ön Asya’daki diğer kaya resimleri arasında benzersiz oluşu ve ağırlıklı olarak yerleşik hayata geçişe bağlı toplumsal değişimi yansıtan aile betimlemelerinin yer almasının öneminin vurgulandığı belgesel konuklar tarafından beğeniyle izlendi. Katılımın yoğun olması nedeniyle belgesel ayakta izlendi.Belgesel gösterimi sonrası Latmos belgeselini çeken ekip sahneye davet edildi. Konuklar tarafından sorular soruldu ve öneriler getirildi. EKODOSD’un teşekkür belgeleri, Aydın Vali Yardımcısı Mustafa AYHAN tarafından, Yönetmen Yavuz PULLUKÇU’ya, görüntü yönetmeni Baran VARDAR’a, senarist Hasan Cüneyt BOZKURT’a, sanat yönetmeni Umut Özgür ÖZEL’e, kamera arkası Yusuf ERDEM’e takdim edildi.Türkiye’de doğal ve kültürel zenginlikler açısından milli park olma potansiyeli taşıyan en önemli alanlardan biri Latmos’tur. Son yıllarda dünyada yaygın bir şekilde yapılan ekoturizm faaliyetleri için Latmos alternatif fırsatlar sunmaktadır.


Adeta bir açık hava müzesi niteliğinde doğa harikası bir yer olan Latmos, Kuşadası, Didim ve Bodrum gibi en önemli turizm kentlerinin arasında yer alması önemli bir avantajdır.  Geri dönülmez tahribatlar yaratmak yerine, koruma-kullanma çerçevesinde yapılacak turizm faaliyetleriyle, hem yöre insanlarının ekonomisine, hem de ülkemiz turizminin tanıtılmasına büyük katkı yapacaktır.

Latmos belgeseli de bu açıdan çok önemlidir. Amerika’da düzenlenecek olan 100 Words Film Festivalinde finale kalan belgeselin, Aydın ve Türkiye’nin tanıtımına katkı yapmasını ve derece almasını bekliyoruz.