• ekokapakresim2.png

İLETİŞİM

Kurumsal Üyeler

Kurumsal Üyelerimiz

Sayaç

Today 19

Yesterday 117

Week 19

Month 2532

All 1904094

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

KUŞADASI Caretta caretta’ların CENNETİ OLDU

 Son günlerde Kuşadası kıyıları Caretta caretta İribaş deniz kaplumbağalarının cenneti haline geldi. Kuşadası kıyılarında yoğun bir şekilde dolaşan Caretta carettalar zaman zaman kazaya uğramaktadır. Kuşadalı balıkçılarla kurmuş olduğumuz iletişim ve kurtarma ağı, son günlerde kazaya uğrayan Caretta carettaların hayatını kurtarmaya başladı. Kuşadası açıklarında avlanan bir balıkçının haber vermesiyle EKODOSD dalgıçları Dr. Rüştü KİRMAN, Mustafa IRKAŞ ve Cumhur GEDİKOĞLU’YLA birlikte olay yerine geldik.

 

Genç dişi bir birey olarak tespit ettiğimiz Caretta carettanın ön yüzgecine takılan paragat iğnesini çıkardık.

Gerekli kontrollerini yaptıktan sonra tekrar denize bıraktık.

 

Son günlerde Caretta caretta iribaş deniz kaplumbağalarının ve Akdeniz foklarının Kuşadası kıyılarında dolaşmasını, deniz ekosistemi açısından olumlu bir gelişme olarak görmekteyiz. Bu konuda özellikle balıkçılık yapanların duyarlılığı çok önemlidir. Balıkçıların bilinçlenmesi yönünde çalışmalarımız devam etmektedir.

Kuşadası’nda balıkçılarla ilgili iletişim ağı kurduk. Ölü ya da yaralı Caretta carettalarla ilgili hemen EKODOSD’a ulaşıyorlar. Kazaya uğrayan deniz kaplumbağaların sağlık durumlarına göre kontrollerini yaparak tekrar denize bırakıyoruz. Eğer yaraları ciddi durumdaysa, ilgili üniversitelerle kontak kurup ona göre hareket ediyoruz.

Sualtında beslenen ve hava almak için su yüzeyine çıkan, üremek için kumsallara yumurtalarını bırakan nesli tehlike altındaki bu deniz canlıları, beslenmek için Kuşadası kıyılarına yoğun olarak gelmeye başlamıştır.

Kıyılarda dolaşan kaplumbağaların başına birçok üzücü kazalar meydana gelmektedir. Eskiden Carettaların tedavileri için konusunda fazla uzman bulunamıyordu. Son yıllarda bazı üniversiteler bu konuda hayli aşama kaydettiler. Pamukkale Üniversitesinden Doç.Dr. Yakup KASKA ve Adnan Menderes Üniversitesinden Doç.Dr. Oğuz TÜRKOZAN bu bilim adamlarından ikisi. Ayrıca Dalyan’da, Özel Çevre Koruma Kurumu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Pamukkale Üniversitesi ve Dalyan Belediyesi’nin işbirliğinde yaralanan ve zarar gören deniz kaplumbağalarının tedavisi için rehabilite merkezi kurulmuştur.